Bydlíte v nájmu? Nejspíš jste nevěděli, že vám na nedoplatek na energiích má přispět majitel. Může to být až 5 000 Kč
Lidé žijící v podnájmu mají právo vědět, jak je na tom jejich každoroční vyúčtování za energie. Někdy by jim měl pronajímatel dokonce platit.
Řada lidí dnes žije v nájmu a každý měsíc hradí částku, na které se domluvili se svým pronajímatelem. Ta nicméně často zahrnuje i rozsah služeb, jako jsou dodávky vody, odvoz a odvádění odpadních vod včetně čištění jímek, dodávky tepla, odvoz komunálního odpadu atd. Jejich každoroční vyúčtování máte vždy právo vidět.
Každoroční vyúčtování služeb
Pokud by se tak ale nestalo, neváhejte se o ně přihlásit. Poskytovatel má poté povinnost zaslat dokumenty týkající se vyúčtovaní nejpozději do čtyř měsíců od skončení zúčtovacího období (od ledna do prosince daného roku). Vypsané v nich poté musí být naprosto všechny výše nákladů a záloh za jednotlivé služby v členění podle poskytovaných služeb.
„Příjemce služeb může požádat o nahlédnutí do podkladů k vyúčtování a má právo si vyžádat doložení nákladů na jednotlivé služby a požadovat vysvětlení, jakým způsobem byly služby rozúčtovány a jak byly stanoveny zálohy na ně. Zároveň mu musí být umožněno pořídit si kopie podkladů k vyúčtování,“ připomíná odbornice v návaznosti na zákon č. 67/2013 Sb.
Pokuta 50 Kč za každý den
Pokud by si nájemce všiml nějakých nesrovnalostí a bylo by namístě určité finanční vyrovnání, musí pak proběhnout do čtyř měsíců od doručení vyúčtování. Za nesplnění této povinnosti nebo pozdní doručení vyúčtování hrozí pronajímateli smluvní pokuta. V případě, že ji nemáte sjednanou, bude její maximální částka 50 Kč za každý den zpoždění.
Když se tedy pronajímatel opozdí například o 100 dní, bude vám muset zaplatit 5 000 Kč za pozdní dodání potřebných dokumentů. Ty poté můžete brát jako příspěvek na energie nebo si za ně koupit něco hezkého. Stejně tak vám samozřejmě musí dle webu Pravoprovsechny vrátit všechny přeplatky na energiích, které si od vás bez upozornění vzal.