„Nakupujeme 1x týdně a maximálně za 350 Kč,“ píše Markéta. Podle ní stačí přemýšlet dopředu
Ne vždy je nutné utratit za potraviny polovinu měsíčního rozpočtu. S tipy od čtenářky Markéty vám šetření půjde samo.
O zdražování potravin se v poslední době hodně mluví a mnoho zajímavých informací dostáváme i od vás – čtenářů. Do redakce nám napsala i paní Markéta K. z Olomouce, jejíž dopis nás zaujal natolik, že ho rádi zveřejníme. Určitě si v něm pár šikovných tipů najdete i vy.
Jde to i bez utrácení
„Já upřímně nechápu, na co si lidé pořád stěžují,“ začala svůj dopis (samozřejmě e-mailový). „Podle mě už všichni zapomněli plánovat dopředu a kupují si spíš to, co aktuálně chtějí. A to se pak nedivím, že nevyjdou. Kdybychom to tak v naší čtyřčlenné rodině dělali taky, asi bych si musela na jídlo půjčovat.
Pokud chcete znát můj názor, tak základem je velký mrazák. To, co za rok dáte za elektřinu, se vám bohatě vrátí v ušetřených částkách za jídlo. A jsou to vážně tisíce korun. Když je v akci maso, nakupuju ho po kilech. A to hodně i v místním JZD. Třeba když se zabíjejí krůty, vyjde kilo asi na 50 Kč. A to maso je skvělé. A ještě lepší jsou výprodeje. Nedávno jsem v Tescu koupila vepřové ocásky za 35 Kč kilo. A když je upečete jako výpečky a servírujete s knedlíkem a zelím, je to dobrota.“
Maso nemusí být každý den
„Maso je hodně drahé, to máme tak jednou nebo dvakrát do týdne. Ale mrazák využívám i na zeleninu – zmrazit jdou klidně i nakrájené papriky nebo rajčata (v leču nebo číně jsou pak perfektní). A nesmíte být rozmlsaní – žádné teplé večeře, to u nás neexistuje. Taky kdo by se s tím vařil, já tedy ne (stejně většinou vařím na víc dní, šetří to energii).
A ještě se vrátím k těm výprodejům. Hlídejte si hlavně různé výprodejové tašky s ovocem a zeleninou. Já pro ně chodím do Lidlu nebo je objednávám přes Rohlík. Vychází to klidně 8-12 Kč za kilo a tak levně dneska nekoupíte ani mrkev (podle webu Podnikatel je takových obchodů mnohem více). A jídlo na 4 dny z toho klidně mám. A do zásoby kupuju během akce i různé trvanlivé potraviny, takže pak dokupuju jen to nejnutnější.“ Mimochodem podobnou strategii doporučuje i magazín iReceptář.
„Jsou tak týdny, kdy za nákup nedám třeba ani 350 Kč. A zbytky taky nevyhazuju – ono se do dalšího jídla dá využít skoro cokoliv, jen člověk musí trochu myslet a plánovat. Ušetřené peníze zčásti investuju a zčásti odkládám třeba na dovolenou. Nijak velké platy tedy nemáme, ale rozhodně si nestěžujeme.“