Pes už nebude páchnout, a dokonce se mu vyhnou i blechy a klíšťata: Podomácku vyrobený sprej

Psí zápach komplikuje život spoustě majitelů psů. Kromě správné a pravidelné hygieny vám s ním pomůže ocet nebo jedlá soda.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Mít doma psa znamená nejen spoustu zábavy a radosti, ale nese to s sebou povinnosti a občas také problémy. Jedním z nich se může stát nadměrný psí zápach, který dokáže zamořit celou domácnost. Zvýšenou péčí o pejska a domov můžete zápach eliminovat. Na trhu jsou k dostání nejrůznější přípravky, které vám pomohou s údržbou čtyřnohého přítele i domácnosti. Stejnou službu vám ale udělá i sprej, který si jednoduše vyrobíte sami doma. Zázračnou zbraní proti zápachu je obyčejný ocet.

Proč ten pes tak smrdí?

Každý pes má svůj individuální zápach. Psí majitelé to nedokáží ocenit, ale psi se díky tomu mezi sebou rozeznávají. Psí zápach je úzce spojen se sekrecí kožních žláz a přítomností bakterií a kvasinek na kůži psa. Obyčejně nejvíce páchnou velcí, nekastrovaní psi. Důležitá je správná hygiena – pravidelné, ale ne příliš časté koupání a česání. Pokud pejsek páchne opravdu hodně, a to aniž by se v něčem nelibém vyválel, je na místě zkonzultovat s veterinářem, zda za zápachem nestojí zdravotní problémy.

Ocet pohltí psí zápach

Kromě přípravků určených k boji se zápachem, které jsou k dostání v obchodech a obvykle stojí nemalý peníz, můžete vyzkoušet vlastnoručně vyrobený sprej, který si s nelibou vůní také poradí. Přírodním pohlcovačem pachu je totiž obyčejný ocet. Ten sice též nedoprovází příjemná vůně, ale jakmile pejsek uschne, octový odér zmizí a s ním i psí zápach. Ocet má navíc antibakteriální a antimykotické účinky a dokáže psa ochránit před nebezpečnými parazity.

Na psí zápach pomůže česání iZdroj fotografie: Depositphotos

Jednoduchá příprava a velký efekt

Ocet můžete ve válce s psím zápachem použít několika způsoby. Tím prvním je výroba octového roztoku – stačí smíchat sklenku vody s polévkovou lžící octa a je hotovo. Takovýmto roztokem buď můžete psa potírat, nebo přelít do lahvičky s rozprašovačem a srst postříkat – ocet psí zápach pohltí. Pokud si roztoku připravíte víc, můžete jím pejska opláchnout na závěr koupele. Ocet kromě jiného odstraší blechy a klíšťata. Využijte toho a sprejem postříkejte psí pelíšek, boudu a jiná místa, kde se paraziti mohou vyskytovat.

Na psí zápach platí šampon i jedlá soda

Důležitá je správná péče o psí srst i kůži. Ta zahrnuje pravidelné koupání a česání. Pravidelným kartáčováním se průběžně odstraňují vypadané chlupy a odumřelé kožní buňky, které mají na zápachu svůj podíl. K vyčesávání si na pomoc můžete pozvat i pomocníka v podobě suchého šamponu pro psy, který pomáhá odstranit mastnotu i psí zápach. Stejně dobře jako šampon poslouží i jedlá soda. Stačí pejska posypat, prášek vmasírovat do srsti a po několika minutách působení pořádně vyčesat.

Jak bojujete proti psímu zápachu?

Zdroj: WagWalking
Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Michaela Narecki

Zobrazit další články