Když dala do mrazáku mince, nikdo to nechápal: Jde však o lidový trik, který dokáže zachránit život
Po návratu ze zahraniční dovolené se jistě těšíte na domácí jídlo, třeba řízek. Buďte ale obezřetní, když vyndáváte maso z mrazáku. Možná nešel proud a může být zkažené.
Existuje spousta triků, díky kterým můžete částečně poznat, co se v domácnosti dělo, když jste odjeli třeba na dovolenou. Pravděpodobně jste už zažili situaci, kdy po návratu domů jste měli pocit, že s obsahem lednice a mrazáku není něco v pořádku. Potraviny nevypadaly úplně čerstvě a některé se zkazily. Pokud byste se pořádně zaměřili na nejrůznější balíčky masa nebo zeleniny, které uchováváte v mrazáku, zřejmě byste si všimli, že jsou víc namrzlé než obvykle.
Riskujete zdravotní problémy
V takové chvíli se vám začne honit hlavou, zda je spotřebič v dobré kondici, nebo nastal čas ho vyměnit. Možné ale je, že během vaší delší nepřítomnosti v domácnosti prostě nešel proud. Bouřka strhla vedení nebo se udála nějaká komplikace u poskytovatele energie a nastal výpadek. Pokud byl jen krátkodobý, potraviny v lednici a mrazáku by měly být v pořádku. Horší je to v momentě, kdy elektřina nešla delší čas.
V takovém případě se potraviny mohly rozmrazit. Když proud naskočil a spotřebič začal pracovat, znovu zmrzly. Jenže je velmi pravděpodobné, že se mohly zkazit, takže byste je neměli konzumovat a riskovat zdravotní problémy. Zkažené potraviny jsou totiž živnou půdou pro spoustu nepřátelských bakterií. Jakmile je sníte, hrozí, že se nakazíte salmonelou, kampylobakteriózou nebo například E. coli.
Jednoduchý trik vám pomůže
Existuje ale triviální trik, prostřednictvím kterého snadno zjistíte, zda nedošlo k výpadku proudu. Snadno si vyrobíte primitivní indikátor zmražení. Budete potřebovat malou mrazuvzdornou nádobu, která nezabere v mrazáku příliš místa. Může to být třeba plastový kelímek. Naplníte ho vodou a vložíte do mrazáku. Stačí, když ho tam necháte několik hodin, případně do druhého dne. Voda v něm každopádně musí zmrznout.
Když se v kelímku vytvoří led, položíte na něj minci, třeba desetikorunu. Fígl je v tom, že když mrazák ztratí výkon, začne voda a všechny potraviny rozmrzat. A mince v kelímku začne klesat ke dnu. Podle toho, v jaké části kelímku se nachází, snadno poznáte, že nešel proud a jak dlouho. Pokud je v horní části, výpadek nebyl dlouhý a potraviny jsou zřejmě v pořádku. Jakmile je mince na dně, potraviny rozmrzly a zřejmě se také zkazily.