Zlato dodá investičnímu portfoliu stabilitu

Během neklidné ekonomické situace se spousta investorů obrací k silnému investičnímu prvku, kterým je zlato. Ve své podstatě se jedná o bezpečné úložiště, které si zachovává, a dokonce zvyšuje svou hodnotu, když se ostatní aktiva ocitají v problémech.

i Zdroj fotografie: Stevebidmead / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V posledních několika letech je investiční zlato jakýmsi růstovým aktivem. Velkou výhodou je, že zlato můžete fyzicky vlastnit, a to v podobě slitků.

Co ovlivňuje cenu zlata?

Obecně platí, že cena zlata roste, když je na trhu nejistota nebo negativní vývoj v jiných oblastech, například v akciích a dluhopisech. Nicméně na druhou stranu cena tohoto drahého kovu klesá v okamžiku, kdy je akciový trh na výsluní.

Pro investory je zlato zajímavé zejména pro to, aby se zajistili proti ztrátám právě v akciích a ostatních oblastech.

Jaké další faktory zvyšují cenu zlata?

  • Poptávka po spotřebě: Kupuje ho více lidí na šperky a podobně.
  • Nízké úrokové sazby: Čím jsou úrokové sazby nižší, tím vyšší je cena zlata.
  • Oslabení amerického dolaru
  • Nízká nabídka: Pokud se recykluje více zlata, ceny rostou.
  • Geopolitická nestabilita
  • Přírodní události: Dobrá monzunová sezóna zvyšuje cenu zlata, protože postižené země investují více svého bohatství a ovlivňují světové ceny.

Jaké jsou výhody zlata jako investice?

Zlato je společně s dalšími drahými kovy považováno za odolné vůči inflaci. Dokáže si zachovat svou relativní hodnotu po stovky, a dokonce i tisíce let. Historicky poskytovalo ekonomický záchranný člun v zemích, kde se hroutily měny a akciové trhy.

Stejně tak vás potěší, že zlato prodáte kdekoliv na světě za stejnou hodnotu. I když ho koupíte v České republice, prodáte ho na opačné straně planety.

Pokud plánujete investovat do zlatých slitků, podívejte se na nabídku společnosti Zlatovna. Distribuuje švýcarské zlaté slitky s hologramem na českém i slovenském trhu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Marek

Zobrazit další články