Nesčetné množství využití spínacích špendlíků, které vyřeší kdejaký problém. Mimo jiné zabrání třeba statické elektřině
Poznejte některé z netradičních využití spínacího špendlíku. Pět tipů, které si jednoduše zamilujete, vám usnadní každodenní činnosti.
Obsah
Historie spínacích špendlíků (známých také jako sicherleiska či sicherheitska) sahá až do roku 1849. Tehdy Američan Walter Hunt vynalezl předmět, jenž mnohým změnil život. Jednoduše zohýbaný kus drátu, který je jištěn krytkou, získal název „bezpečnostní špendlík“ a své uplatnění našel zejména v krejčovství. Ovšem lze ho využít i řadou jiných způsobů. Poznejte některé z nich a nechte se jimi inspirovat.
Vychytávka k párování ponožek
Kromě látky, kterou si mohou švadleny pomocí spínacích špendlíků připevnit k sobě či k podšívce, můžete spínací špendlíky využít i při párování ponožek. Tuto vychytávku oceníte zejména, pokud žijete v početnější domácnosti a jedna ponožka z páru se vám často „ztrácí“ v procesu praní.
První pomoc při rozbitém zapínání
Jistě jste už někdy ztratili jezdce zipu u bundy či batohu, popřípadě se vám zip úplně rozbil. I v tomto případě oceníte spínací špendlík. Ten rozepněte, ostrou část provlékněte očkem zipu, kde byl původně jezdec, a opět zapněte. Improvizované zapínání vydrží tak dlouho, jak jen potřebujete. S pomocí špendlíku si poradíte i s utrhnutým knoflíkem u kalhot. Obě části látky jednoduše přišpendlete k sobě a vyhněte se faux pas.
Účinnější než visací zámek
Skvělým pomocníkem je spínací špendlík i při zabezpečení kapes či kabelek. Pro tyto účely ho stačí sepnout kolem očka zipu a dekoračního kroužku na kabelce. Zip tak nepůjde otevřít a vy svůj majetek zabezpečíte proti kapesním zlodějům. Vychytávku oceníte zejména na přeplněných místech, kterými jsou koncerty či dopravní prostředky.
Zbaví vás statické elektřiny
Oděvy vyrobené ze syntetických a směsových materiálů jsou náchylné ke vzniku statické elektřiny. Abyste se nechtěného jevu zbavili a zajistili, že se na vás šaty, halenka či sukně nebudou „lepit“, postačí vám k tomu obyčejný špendlík. Ten jednoduše připněte na spodní část látky (například do švu) tak, aby se dotýkal vaší kůže – žádné problémy se statickou elektřinou již nezaznamenáte.
Unesou až 2 kilogramy
Málokdo ví, že spínací špendlíky lze efektivně využít i jako věšáky na různé obrazy a nástěnné dekorace. Díky očku, které mají na opačné straně od zavírání, unesou až 2 kilogramy – to je dokonce více, než zvládne bez ohnutí unést častěji používaný hřebík. Abyste je mohli tímto způsobem využít, stačí pouze přilepit zavírání s pomocí tavné pistole na požadovaný předmět.
Jaké další využití spínacích špendlíků znáte?