Kupovat mleté maso balené, či na váhu? Řezník prozradil, čím se liší
Málokdo zná rozdíly mezi formami prodeje mletého masa. Ty přitom rozhodují o vlastnostech výrobku, které jsou pro zákazníka při výběru surovin pro vaření stěžejní.
Česká kuchyně obsahuje nespočet pokrmů, jejichž základem je mleté maso. Ať už jde o sekanou, karbanátky, masovou omáčku na těstoviny, nikdy se neobejdete bez takto zpracovaného masa. Každý, kdo nakupuje do domácnosti, si je jistě dobře vědom forem, ve kterých si můžete maso odnést k domácí spotřebě. Jde o pultový prodej a vakuovanou variantu v plastovém obalu. Zůstává otázkou, která z nich je výhodnější a tím pádem lepší ke koupi. Pojďme si jednotlivé varianty rozebrat a zjistit, která z nich odpovídá vašim požadavkům.
V plastové krabičce
Na začátku je nutno poznamenat, že oba typy výrobku musí splňovat určité potravinářské normy. Jeden z výrobků však může být během svého koloběhu cestou k zákazníkovi více kontaminovaný a o to rychleji se kazit. V případě vakuovaného mletého masa končí lidská manipulace už ve výrobním závodě. Proces jeho zpracování musí opět odpovídat předepsaným normám. Stroje, které se u toho používají, musí být udržovány v čistotě. Po každém použití se stroj umyje a vydezinfikuje, aby podmínky výroby stále zůstaly sterilní.
Plastové krabička s vložkou, ve které je maso dále přepravováno až do obchodu, mu poskytuje tzv. ochrannou atmosféru. Obsah je napuštěn směsí kyslíku, oxidu uhličitého a dusíku. Větší část z toho tvoří oxid uhličitý a dusík. Tato ochranná atmosféra zabraňuje žluknutí tučných částí masa, a také bojuje proti množení bakterií. Balené maso má také delší trvanlivost. Zákazníci se tak nemusejí zabývat co nejrychlejším spotřebováním a složitým uskladněním. I balené maso má své nevýhody. Výrobci do něj nelegálně přidávají nepovolené látky.
Od prodejního pultu
Maso se mele přímo před zákazníkem obvykle ve specializovaných prodejnách. Nejde tedy o typické velkořetězcové supermarkety, ale o menší řeznictví a uzenářství. Samotný proces mletí tady probíhá výrazně odlišně oproti výrobním závodům. Není zde tolik dbáno na předepsanou čistotu a hygienu. Stroje se obvykle čistí pouze jednou denně při uzavření prodejní na konci otvírací doby. Během dne se tak na jednotlivých částech mlýnku zachycují různé kousky masa, které se navzájem mísí, což nezní zrovna nejsterilněji.
Maso pocházející z pultového prodeje má obvykle kratší datum trvanlivosti než maso v plastových obalech. Většinou je nutné jej spotřebovat v den nákup, nebo v nejbližších následujících dnech. Jedna obrovská výhoda hovoří v prospěch pultového prodeje. Maso z něj obvykle pochází z domácích tradičních chovů. Je tedy velmi kvalitní. Nesetkáme se u něj s přidanou vodou, solí, ani látkami zvýrazňující chuť. Takovou jistotu ve výrobních závodech nikdo nezaručí. Je důležité porovnat si obě možnosti a stanovit si své kuchařské priority.
Výběr mletého masa
Prvně rozhoduje obsah masa. Postup je stejný jako u koupi jiných masných výrobků, jako jsou jsou uzeniny, šunka a salámy. Jednoduše pořádně čtěte etikety a zaměřujte se na to hlavní. Čím vyšší je obsah masa, tím lépe. Při nízkém procentu obsahuje výrobek větší množství vody a jiných nežádoucích přísad. Mezi takové můžeme zařadit antioxidanty, barvicí přísady a regulátory kyselosti. Méně pravého masa by mělo z logiky věci mít i nižší cenové ohodnocení. To však někteří prodejci záměrně nezohledňují a spoléhají na zákazníkovu nepozornost.
Další důležitý údaj představuje obsah tuku. Neměli by se o něj zajímat pouze příznivci zdravého životního stylu, ale i běžní spotřebitelé. Určité procento tuku je v masovém výrobku žádoucí. Zdravé prosperující zvíře také není na kost vyhublé. Tuku nesmí být však ani příliš. V takovém případě se může stát, že si domů přinesete pořádný flák mletého, ale po upečení z něj zbyde pouze výrazně menší kousek. To vše v důsledku odtečení veškerého obsaženého tuku. Obsah tuku obvykle najdete v nutriční tabulce.
Po které variantě při příští koupi sáhnete?