Jak z baráku vyhnat kuny jednou provždy: Odstrašit se dají chlorem i hudbou
Opravy zničené izolace domu nebo kabeláže auta mohou podstatně zasáhnout rodinný rozpočet. Obzvlášť, když řádění mrštných a vychytralých tvorů musíte sanovat pořád dokola.
Obsah článku
Pokud se vám v domě usídlí kuny, jejich roztomilost je to poslední, co vás bude zajímat. Rázem se z malých hbitých potvůrek stane nejnenáviděnější nepřítel. Nejenže zapáchá, dupe a na půdě nacházíte jeho exkrementy, natahané zbytky nejrůznější potravy včetně ptačích koster, ale dokáže také napáchat pořádné škody třeba i na tepelné izolaci příbytku nebo kabeláži auta. Jediné, co vás v takovém případě zajímá, je, jak nezvaného hosta co nejrychleji vyhnat.
Když jim dopřejete klid, zůstanou natrvalo
Jenže to není tak snadné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Pokud si myslíte, že se k vám kuny nastěhovaly před zimou a s příchodem teplého počasí zmizí, jste na omylu. S příchodem jara se rozmnoží a bude jich u vás nastěhovaných mnohem víc. Pokud jim pobyt neznepříjemníte, hrozí, že se u vás usídlí natrvalo. Kuny jsou velmi hbité a mazané, takže přelstít je není snadné. Mají rády teplo a klid.
Když jim tento komfort dopřejete, připravte se na to, že rodinný rozpočet nabourají náklady na nápravu škod, které v domě i na autě způsobí. Zbavit se kun je tvrdý oříšek. Jsou velmi flexibilní a mrštné. Rády šplhají a dokáží vyskočit až do třímetrové výšky. Na půdu se dostanou během mžiku s pozoruhodnou lehkostí. Sotva byste jejich nastěhování zaznamenali, kdyby jejich pobyt nebyl hlučný, zapáchající a ničivý.
Dupání na půdě v noci brnká na nervy
Pobíhání po půdě a noční dupání dokáže lézt pěkně na nervy, zejména když se snažíte marně usnout. Když pak ráno nenastartujete auto, protože kuna překousala kabely, v kapotě vykousala vnitřní obložení a zablácené stopy malých tlapek jsou po celém voze, je to k vzteku. Nemluvě o škodách v domě, jako jsou poškozené kabely a klempířské prvky nebo ostrými zoubky vyhoblovaná tepelná izolace, které ale zjistíte až časem.
Vyhnat z domu a pozemku mazané malé šelmy je náročný úkol. Můžete vyzkoušet pasti s návnadami. Musíte být ale trpěliví a vytrvat, aby se kuny naučily do pastí chodit. Takže návnady pravidelně doplňujte pochoutkami alespoň týden, než takzvaně spadne klec. Dalším zajímavým nástrojem v boji proti kunám jsou ultrazvukové plašiče. Kuny nemají rády hluk a vysoký zvuk, který vaše ucho nezaznamená, je pro ně nesnesitelný.
Zabrat může chlor, naftalín, levandule i hudba
Klíčové v případě použití odstrašujících ultrazvukových prostředků je, že jim nesmí nic stát v cestě. Výklenky nebo trámy mohou šíření zvuku odstínit. Navíc si po čase na zvuk může kuna zvyknout a vrátí se. Možná účinnější je plašič s čidlem. Když zaznamená pohyb, rozsvítí se světlo, kuna se vyplaší a uteče. Vyhnat kunu z půdy mohou také lidskému čichu lahodící vůně, které však malému chlupáči přijdou odpudivé. Například levandule nebo stromečky do auta. Na půdě můžete také rozmístit chlorové tablety nebo naftalín.
Vsadit můžete také na babské rady. Kuny se bojí přirozených predátorů, jako jsou lvi, medvědi, psi a kočky. Stačí jejich chlupy rozmístit po půdě a kuny to odradí. Těžko asi budete shánět medvěda, ale chlupy mazlíčka by je měly vyhnat. Podobný účinek mají i lidské vlasy. Posledním tipem, který zoufalí majitelé domů s nevítanými hosty používají, je hudba. Kuny totiž nemají rády hluk. Když jim uděláte pořádnou diskotéku, můžete je odradit. Možná se pak ale stejně vrátí.
udalosti247.cz
9 h
udalosti247.cz
9 h
udalosti247.cz
10 h
udalosti247.cz
10 h