S odstrojením vánočního stromečku nespěchejte. Existuje k tomu dobrý důvod, naši předci by mohli vyprávět
S odstrojením vánočního stromečku není třeba spěchat. Zjistěte, proč byste si měli jeho krásu v domácích podmínkách uchovat co nejdéle.
Obsah
Zatímco pro zdobení vánočního stromečku existuje jasně stanovené datum a vše se tedy musí stihnout do 24. prosince (nebo nejpozději ten den ráno), pro odstrojení už tak pevně stanovená doba nebývá. Řada rodin ho proto odstrojuje 6. ledna na svátek Tří králů, ovšem jiní se komu uchylují až později. Co je vlastně správně a kde se vzala ona „magická“ hranice, po níž bychom už mít podle tradice stromeček doma určitě neměli?
Odstrojení stromečku na Tři krále
Pokud se chcete držet zažitých zvyků, měl by váš vánoční stromeček zmizet z bytu nejpozději na Tři krále. To je starý známý fakt. Ovšem málokdo ví, proč se tato hranice vlastně dodržuje. Její původ je nutné hledat ještě v dávných keltských zvycích. Když se totiž křesťanští kněží snažili pohanské zvyky potlačit, zvolili k tomu tu nejlepší cestu – nahradili je svými vlastními. Předpokládalo se, že konvertované obyvatelstvo tak změny přijme snáz.
A jak se ukazuje, byla to pravda. V prosinci se totiž provádělo tzv. obřadní pálení polena, které trvalo od 24. prosince do 6. ledna. Tak dlouho musel oheň hořet. Na 6. ledna byl proto stanoven svátek Tří králů. Málokdo to ví, ale právě tímto svátkem Vánoce vrcholí a následně končí, jejich středobodem tak rozhodně není Štědrý den. A protože šlo zároveň o poslední den, kdy mohl podle keltského zvyku hořet oheň, bylo odstrojení stromečku logickým krokem.
Ani delší doba zdobení nevadí
Ovšem pokud se vám váš vánoční stromeček opravdu líbí nebo se zkrátka nemůžete nabažit jeho vůně (v případě, že jste si domů donesli živý kousek), pak se rozhodně k 6. lednu upínat nemusíte. Ba právě naopak. Mnoho lidí si ho nechává až do Hromnic (tedy do 2. února) nebo až do Velikonoc. Není na tom nic špatného a rozhodně nedej o neodpustitelné porušení tradic. Zvláště, když víme, jak vlastně tyto tradice vznikly.
Aby vánoční stromek dlouho vydržel
Čím déle však stromek v teplém interiéru necháte, tím více péče mu musíte věnovat. Především musí stát ve stojánku s vodou. Ale pozor – pokud ho seříznete špatně, nepomůžete mu. Nejvíce vody totiž nasává díky pletivům pod kůrou. Takže pokud je tato část kmene odstraněna například frézováním, bude vánoční stromeček trpět žízní. Vyplatí se ho také několikrát týdně porosit odstátou vodou.
Babské rady pak navádějí, abyste jeho jehlice postříkali lakem (nejlépe samozřejmě ještě před zdobením). Stačí ten obyčejný bezbarvý, který se používá na vlasy. Jehlice by poté neměly tak brzy opadat. A samozřejmě se vyplatí dát pod zelenou korunu stromku prostěradlo (ale klidně i vyřazený vánoční ubrus – vypadá dekorativněji) a zachytit na něj padající jehlice. Snadno je pak vyhodíte, aniž byste je mezitím roznesli po celém bytě.
A jak dlouho zdobí vánoční stromeček váš svátečně nezdobený dům či byt?