Redaktorské práci se věnuji už pěknou řádku let. Začínala jsem u článků o zahradě, která je dodnes mým největším koníčkem, a propracovala se ke spolupráci s několika velkými magazíny a blogy. A to včetně spolupráce na nádherné knižní sérii Bylinkopedie. Nevyhýbám se však žádným zajímavým tématům ani podnětům od čtenářů.
Opravdu se vyplatí zajímat se o to, kde vlastně končí vaše odpadní voda. Jinak vám hrozí velmi vysoká pokuta.
V roce 2023 byly v České republice provedeny významné změny vodního zákona, které by měl znát každý, kdo má co dočinění s nakládáním s odpadními vodami. Alespoň to tvrdí právníci expertní skupiny FrankBold. V tomto zákoně je mimo jiné možné nalézt i vysoké pokuty za nesprávné nakládání se septiky a žumpami, přičemž sankce se mohou vyšplhat dokonce až do statisíců korun.
Jak vysoké pokuty zaplatíte
Abychom byli přesní, sankce dosahují až 100 000 Kč pro právnické osoby a 20 000 Kč pro fyzické osoby. Podle nového zákona jsou proto vlastníci nemovitostí povinni:
Pravidelně vyprazdňovat své septiky nebo žumpy: Frekvence této služby musí odpovídat objemu produkovaných odpadních vod, který se obvykle měří podle spotřeby vody v nemovitosti.
Využívat služeb licencovaných společností zabývajících se nakládáním s odpady: Tyto služby jsou oprávněni provádět pouze provozovatelé s licencí podle živnostenského zákona nebo provozovatelé zařízení na čištění odpadních vod.
A co je to vlastně ta odpadní voda? Podle definice firmy Ravos jde o každou, u níž došlo ke zhoršení kvality vlivem lidské činnosti. Nemusí tedy vždy jít jen o vodu z toalety, jak si mnoho lidí mylně myslí.
Ale jen postarat se nestačí. Po každé službě vám musí společnost zabývající se nakládáním s odpady předložit doklad o řádné likvidaci obsahu. A na vás je, abyste si tento doklad uchovali po dobu nejméně dvou let. Pokud k vám domů totiž dorazí kontrola, bude ho po vás chtít.
Mít v dokumentech nepořádek se tak rozhodně nemusí vyplatit. „Já doklad vyhodila, naštěstí jsem zavolala na firmu a vystavili mi ho znovu, i když už to bylo skoro po půl roce,“ svěřila se nám se svou zkušeností paní Zdeňka N. z Toužimi.
My bychom na to však rozhodně nespoléhali. Nikdy nevíte, zda vámi vybraná firma nemá třeba v evidenci nepořádek. A doporučujeme také promptně řešit problémy s ucpaným odtokem – i ty by totiž mohly pro vaši domácnost znamenat malér. Jak jsme už na webu adbz psali, jako první pomoc vám skvěle poslouží soda s octem.