Jak používat kapsle na praní, abyste naplno využili jejich potenciál. Důležité je umístění v pračce a správný počet

Kapsle na praní prádla jsou na používání nesmírně pohodlné. Jsou také účinné, ale pouze když se používají správným způsobem.

Kapsle na praní i Zdroj fotografie: Marco Verch Professional Photographer / Creative Commons / CC BY
                   

Praní prádla je jedna ze základních domácích prací. Zatímco já mám praní prádla ve velké oblibě a peru velmi často, vím, že pro někoho je to povinnost, které se nevyhne. Pokud jste propadli trendu a používáte kapsle na praní, které celý proces velmi zjednoduší, měli byste také vědět, jak je správně používat. Jejich chybný počet a způsob vkládání do bubnu pračky se může výrazně podepsat na kvalitě praní. Děláte to správně?

Prací prášek, gel či kapsle

V dnešní době jsou regály obchodů plné různých pracích prostředků. Nejlevnější zůstává obyčejný prací prášek, kdy průměrná cena prací dávky vychází asi na 4,50 Kč. Jeho nevýhodou je, že se nemusí celý rozpustit, proto řada lidí dává přednost gelu, který má tekutou konzistenci a funguje na jedničku. Průměrně pak prací dávka stojí okolo necelých 6 Kč. Oproti tomu kapsle jsou nejdražší a zaplatíte za ně i více než 7 Kč na jednu várku prádla.

Nezvratná chyba, které se dopouští při praní téměř každý. Pečujte o funkční oblečení na sport správně, vrátí vám to nastokrát

Je ovšem třeba podotknout, že používání pracích kapslí je velmi pohodlné. Kapsle mohou být gelové, případně v kombinaci s pracím práškem, některé pak obsahují i odstraňovač skvrn a aviváž v jednom. Poměrně účinné kapsle si můžete vyrobit i doma, a to smícháním mýdla či mýdlových vloček, jedlé sody, prací sody a boraxu, uvádí web TheSpruce.

Jak kapsle správně použít

Umístění kapsle v bubnu pračky hraje velkou roli. Doporučuje se vložit je do zadní části bubnu, a až posléze vkládat znečištěné oblečení. „Stalo se mi už dvakrát, že jsem dala do pračky prádlo a kapsli hodila dopředu, ta se ale nerozpustila celá a musela jsem prát znova,“ dělí se o zkušenost naše čtenářka paní Mariana T. z Humpolce. Je-li prádlo velmi znečištěné nebo je ho v pračce velké množství, doporučuje se vložit 2 kapsle, aby byl výsledek odpovídající.

Navolení programu pračky iZdroj fotografie: Pexels
Je-li pračka hodně naplněná nebo je prádlo silně znečištěné, vložte 2 kapsle na praní

Prací kapsle uchovávejte mimo dosah dětí, ideálně v uzavíratelné nádobě a vysoko. Jejich pozření může mít velmi tragické následky. Podle HarvardHealthPublishing docházelo dokonce k případům, kdy děti pubertálního věku kapsli snědly a u toho se natočily, aby se zviditelnily před vrstevníky. Rozhodně tedy neriskujte volně položené kapsle v koupelně, ani když máte děti starší. Za správně vypraným prádlem ale stojí i čistota samotné pračky. Jak jsme na adbz radili, hloubkové čištění pračky by mělo být samozřejmostí, poznáte to na voňavém prádle.

Domácí aviváž prádlo provoní

Pokud se přece jen vydáte levnější cestou a budete používat obyčejný prací prášek či gel, můžete výslednou vůni, a hlavně jemnost a měkkost prádla ovlivnit použitím aviváže. I tu si můžete sami doma vyrobit, jak jsme na adbz psali. Potřebovat k tomu budete pouze jedlou sodu, hrubozrnnou mořskou sůl a několik kapek oblíbeného esenciálního oleje.

Jakému pracímu prostředku dáváte přednost?

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články