Dokonale vyžehlené košile jako z profesionální čistírny již nemusí být snem. Prostým návodem se vyhnete sebemenšímu pokrčení
Vyžehlit si košili je pro někoho opravdu velký úkol. Podle jednoduchého návodu to zvládne opravdu každý. Nemusíte se bát, zvládnete to i vy.
Obsah
Chystáte se ráno do práce, vlasy učesané, věci připravené, ale košile je zmačkaná, jako by jí nikdy nikdo nežehlil. Aby to však nebylo vše, dokonce je to poslední čistá košile a vy máte dnes důležité jednání. Je to jednoduché, vyndejte ze skříně žehličku a košili si vyžehlete. Díky tomuto jednoduchému návodu, bude vypadat jako z čistírny.
Co budete k žehlení potřebovat
Nejdůležitější je mít čistou žehlící plochu. Pokud si nejste jistí, zda je dostatečně čistá a nezanechá na košili flek, vyzkoušejte nejdříve přežehlit starou utěrku. Košile by měla být vypraná a suchá. Jestliže k sušení použijete sušičku, vyndejte ji z ní hned jak doběhne program.
Dobré je mít čisté žehlící prkno, ale pro jistotu můžete použít i čistý ručník, který umístíte na prkno nebo na stůl. Nejlepší na žehlení košile je napařovací žehlička, pára lépe srovná záhyby a sníží riziko spálení. U klasické žehličky použijte rozprašovač a košili navlhčete.
Návod, jak vyžehlit košili
Většina lidí žije v domnění, že žehlení košile je složité. Podle tohoto jednoduchého návodu to zvládne každý. Vždy se podívejte na štítek na košili, kde je uvedené, na kolik stupňů ji vyprat a na jaký program ji vyžehlit.
Jedna tečka znamená, že jde o košili ze syntetického vlákna a měla by se žehlit na nízký stupeň. Dvě tečky jsou u hedvábných a žehlit by se měly na střední stupeň. Tři tečky jsou u bavlněných, které se žehlí na nejvyšší stupeň.
1. Zadní část límce Límec
Začněte žehlit vždy u zadní části límečku, je důležité vždy začít od krajů, směrem do středu.
2. Manžety
U manžet nejdříve vyžehlete vnitřní část. Opět od okraje směrem do středu. Poté vyžehlete i vnější stranu, stejným způsobem jako vnitřní.
3. Rukávy
Rukávy nejdříve srovnejte a vyhlaďte rukou. Žehlete směrem od manžet k ramenům. Otočte a zkontrolujte, zda nevznikly záhyby z druhé strany. V případě, že ano, přežehlete.
4. Záda
U největší části košile buďte opatrní. Pokud jsou na ni záhyby, vyžehlete nejprve místa okolo a nechte je až nakonec. Košili budete muset několikrát posouvat, abyste zadní část správně vyžehlili.
5. Ramena
Žehlící prkno má specifický tvar, který vám pomůže. Vsuňte desku do rukávu a žehlete opět směrem od kraje ke středu. Otočte a opakujte i na druhém rameni.
6. Přední část a kapsa
Nejdůležitější část košile, kterou se prezentujete. Dejte pozor na knoflíky, abyste je nepoškodili nebo neuvolnili. Kapsu přežehlete nejprve z venkovní strany, poté lze i zevnitř.
8. Zadní část límce
Nakonec vyžehlete límec z přední strany. Stejným způsobem jako jste ho žehlili z té zadní strany.
Výhody žehlení a praní košile doma
Vždy budete mít jistotu, že je vaše košile krásně vyžehlená a můžete si jí v klidu ráno obléknout a vyrazit do práce. Jako bonus ušetříte peníze za čistírnu a můžete si místo toho koupit třeba novou košili. Pokud máte doma žehličku, je opravdu zbytečné nosit košile do čistírny. Moderní pračky mají i šetrné programy, u kterých se nemusíte bát, že vám pračka košili zničí.