Nejjedovatější brouk v Česku: Ze strachu vypouští jed, který způsobuje vodnaté puchýře
Majka fialová na první pohled upoutá svým zbarvením i stavbou těla. Dotýkat byste se jí však neměli. Jed, který vylučuje, by vám způsobil zdravotní problémy.
Teplé počasí a všudypřítomnost jara vybízí mnohé z vás k procházkám do přírody či posezení na zahradě. Nejste ovšem sami, kdo s jarními měsíci „ožívá“. V trávě se začínají hemžit nejrůznější druhy hmyzu včetně majky fialové. Tento 1 až 4 centimetry velký brouk vás na první pohled upoutá metalicky fialovým zbarvením a mohutným zadečkem, který částečně překrývají zkrácené krovky. Kdybyste jej chtěli vzít do ruky, raději si to ale rozmyslete. Při podráždění vylučuje prudký jed, který vám může způsobit bolestivé puchýře.
Nejjedovatější brouk České republiky
Majka fialová (Meloe violaceus) je brouk z čeledi majkovítých. Dorůstá délky 1 až 4 centimetry a na první pohled ho poznáte podle enormně velkého zadečku, který částečně překrývají zkrácené krovky. Samičky jsou viditelně větší než samečci a pyšní se buclatějším zadečkem, v němž ukrývají 10 000 vajíček. Při podráždění vylučují majky fialové hemolymfu s obsahem kantaridinu, jedu, který při kontaktu s pokožkou způsobuje špatně se hojící, vodnaté puchýře.
Pokud byste majku fialovou náhodou spolkli, což je mimochodem velmi nepravděpodobné, vystavili byste se riziku otravy a ve výjimečném případě smrti. Jestliže na majku narazíte na své zahradě, rozhodně ji nezabíjejte. Řadí se totiž mezi ohrožené druhy, které vyjmenovává prováděcí vyhláška č. 395/1992 Sb., a její usmrcení se považuje za trestný čin, za nějž vám hrozí vysoké pokuty. Při přenosu brouka za hranici zahrady nicméně použijte rukavice.
Jed, léčivo i afrodiziakum
I přesto, že se v nejrůznějších zdrojích dočtete o prudké jedovatosti majky, nemusíte se jí apriori obávat. Budete-li dodržovat určitá pravidla, nic se vám nestane. Abyste se vyhnuli poranění, na majku nesahejte holýma rukama a už vůbec se ji nepokoušejte konzumovat. Hemolymfa majky fialové obsahuje jed kantaridin, který je pro člověka smrtelný již v dávce 30 miligramů v čistém stavu, jak upozorňuje web Aktuálně.
Otrava kantaridinem při požití se projevuje pálením v ústech, vředy v zažívacím traktu, poškození ledvin a v případě vysokých dávek jedu kómatem a smrtí. Pokud se vám jed dostane na kůži a vy jej hned neotřete, může vám způsobit bolestivé puchýře (vážnější poleptání kůže hrozí zejména alergikům), jak zmiňuje Deník.
V minulosti se proto majka fialová využívala coby jed. Usušení brouci se rozemleli na prášek a vmíchávali do pokrmů či nápojů. Protože kantaridin působí dráždivě na močovou a pohlavní soustavu, používaly se majky v minulosti také jako afrodiziakum. Výjimečné nebylo ani využití coby léčiva. Majky se využívaly k léčbě lupusu, revmatismu, k odstraňování hnisu, ale také na výrobu speciálních mýdel.