Nerezignujte na utírání prachu, škodí vašemu zdraví | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Jak často utírat prach? Pravidelnost je zásadní, posílí imunitu a vnese do domova pozitivní energii

Jak často utírat prach? Pravidelnost je zásadní, posílí imunitu a vnese do domova pozitivní energii

Utírání prachu se řadí mezi nejméně oblíbené domácí práce, avšak je velmi důležité. Zjistěte, proč byste prach měli utírat několikrát do týdne.

prach nabytek
Zdroj fotografie: Depositphotos

Prach je nechtěným společníkem v celé řadě nejen tuzemských domácností. Jeho celkové množství závisí na způsobu života dané rodiny a leckdy se dá velmi významně ovlivnit. Ovšem jeho samotný úklid se řadí k nejméně oblíbeným domácím činnostem. Ať děláte, co děláte, nikdy se ho totiž úplně nezbavíte. Ale když ho začnete utírat s určitou pravidelností, můžete se začít těšit z některých zdravotních benefitů. Zjistěte, jaká je ideální frekvence utírání prachu a proč byste tuto činnost neměli podceňovat.

Ve větším množství může být zdraví nebezpečný

Kdo bydlíte s alergikem nebo s malými dětmi, pravděpodobně o neblahých dopadech prachu na lidské zdraví víte. Pro všechny ostatní je dobré připomenutí – přítomnost prachu velmi často vyvolává alergické reakce. Spouštěčem alergií jsou výkaly a trávicí enzymy, které vylučují roztoči, jež se živí organickou složkou prachu. Prach totiž netvoří jen nečistoty, které se k vám domů dostanou z vašeho okolí, drobné částečky z přilehlých staveb, dopravy a atmosférický prach.

zena utira prach
Zdroj fotografie: Depositphotos

Organickou složku prachu tvoří odumřelé kožní buňky, vlasy, chlupy vašich domácích mazlíčků, zbytky jídla, pyl z rostlin či vlákna z oblečení a koberců. Největší záludností tohoto „neviditelného“ nepřítele je jeho schopnost usadit se na kterémkoliv místě v domácnosti. Když se proto rozhodnete prach utřít, často si musíte vzít na pomoc židli či vysavač a složitě čistit i ta místa, která nejsou běžně v dosahu (kupříkladu stropní svítidla, dveřní rámy, skříně apod.).

Jak často byste měli utírat prach

Samotný úklid prachu nicméně nepodceňujte. Kromě nepříjemných alergií a dýchacích obtíží totiž dokáže potrápit i jinými způsoby. Jakmile se prach nahromadí, vytvoří na povrchu předmětů nevzhlednou šedou vrstvu, kvůli níž předměty vypadají zanedbaně, zašle a špinavě. V některých případech mohou prachové částice choulostivé povrchy i poškrábat. Prach rovněž dokáže ucpat řadu domácích spotřebičů, a tím snížit jejich výkon (typickým příkladem je stolní počítač či notebook).

prach uklid
Zdroj fotografie: Depositphotos

Abyste se vyvarovali negativních dopadů prachu na svou domácnost i své zdraví, měli byste ho utírat s železnou pravidelností. Optimální frekvence je jednou denně, avšak postačí i úklid jednou za dva dny. V případě, že se potýkáte s časovou tísní, je naprosté minimum utírání prachu jednou týdně. Ovšem týdenní frekvenci doporučují odborníci jen těm domácnostem, které se nepotýkají s vysokou prašností. Tip na závěr – prach utírejte výhradně pomocí vlhkého hadříku (suchý prach pouze zvíří a mokrý zanechá skvrny na nábytku).

Jak často ve své domácnosti utíráte prach?

Zdroj: TheSpruce