Použitý olej jako podpal, na hubení škůdců i opravu karoserie: Jak zužitkovat to, co se obvykle vyhazuje

Rostlinný olej je oblíbený produkt, který v dnešní době používá téměř každý. Pokud nevíte, jak jej po fritování využít, můžete vyzkoušet tyto jednoduché způsoby.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Rostlinný olej je oblíbený kuchyňský produkt, který najdete pravděpodobně v každé domácnosti. Použít jej můžete zejména při fritování a pečení, neboť dokáže ustát velmi vysoké teploty. Většina lidí, který jej mají rádi, však často netuší, co s ním dělat po jeho smažení – mnozí jej vylévají do kanalizace (což je velmi špatně) a jiní jej zase vyhazují do směšného odpadu. Tak či tak existuje několik jednoduchých způsobů, jak se oleje zbavit neškodně, a to dokonce ve svůj prospěch. Níže se můžete seznámit s těmi nejlepšími z nich. 

Použitý olej v domácnosti 

Když vám po usmažení hranolek nebo kuřete zůstane velké množství použitého oleje, pravděpodobně si také pokládáte tu samou otázku – co s veškerou tou mastnou tekutinou nyní udělat? Většina lidí se ji rozhodne vylít do kanalizace, což ovšem může postupem času poškodit potrubí a způsobit značné problémy, a jiní jej zase vyhodí do koše, což sice ničemu nevadí, ale je to škoda. Existuje totiž několik jednoduchých způsobů, jak tento oblíbený produkt použít ve své domácnosti a usnadnit si tak mnoho práce. 

Samozřejmě je důležité zmínit, že se olej v takovémto stavu již nehodí k vaření. Lze jej však použít například k zapálení uhlíků v grilu nebo ohništi. Jedná se totiž o skvělou alternativu technické kapaliny, která vám pomůže rozhořet dřevo či jiné hořlaviny při naprosto každé příležitosti. Stačí jej nalít na předměty, které chcete zapálit, poté jej zažehnout sirkou a uvidíte, jak krásné ohniště získáte.

Účinné rozpouštědlo a hubič škůdců 

Použitý olej vám může posloužit také jako účinné rozpouštědlo – například když potřebujete setřít barvu nebo lak, který se dostal na exponovaná místa vaší karoserie. Olej mimochodem působí mnohem opatrněji než komerční prostředky a navíc nezapáchá a není tak štiplavý, jako například aceton. Stačí jej nalít na všechny skvrny, které chcete odstranit a jemně je rozetřít pomocí hadříku nebo jiného vhodného prostředku. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Poslední možností, jak můžete využít použitý rostlinný olej, je jako past na vosy nebo jiné škůdce, kteří mohou napadat vaši domácnost či zahradu. Jednoduše jej nalijte do lahví nebo na talíře a ty poté položte na místa, kde se tito vetřelci nejčastěji vyskytují. Jakmile se do nich dostanou, přilepí se k husté tekutině a nebudou schopni odejít pryč. Pasti také můžete umístit přímo do úlů, ovšem buďte opatrní, abyste si neublížili. 

Skladování použitého oleje

Pokud plánujete v budoucnu opět používat rostlinný olej, nemusíte si již dělat starosti s jeho likvidací. Chcete-li však tekutinu správně uchovat, nejprve ji přeceďte přes kávový filtr nebo několik vrstev plátna, abyste odstranili veškeré drobky a jiné kousky jídla. Poté ji přelijte do vhodných nádob a skladujte v chladné, vzduchotěsné nádobě (nejlépe v tmavé části domácnosti). Neměli byste také přehánět počet opakování použití oleje – pokud je z něj cítit hniloba nebo žluknutí, není již bezpečné z něj vařit.

Jak likvidujete olej ze smažení vy?

Zdroj: TasteOfHome
Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články