Jak bezchybně přezimovat balkonové rostliny | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Jak právě teď bezchybně přezimovat balkonové rostliny? Na jaře vás obdaří nekonečným množstvím obřích květů

Jak právě teď bezchybně přezimovat balkonové rostliny? Na jaře vás obdaří nekonečným množstvím obřích květů

Většina balkonových rostlin pochází z teplých míst, ponejvíce z Jižní Afriky, Austrálie nebo ze Středomoří. Jsou tedy velmi citlivé na nízké teploty.

muškáty
Zdroj fotografie: Depositphotos

Většinu tzv. balkonových rostlin u nás lze venku pěstovat jenom od jara do podzimu. Ale nenechte se mýlit – většina z nich jsou trvalky, proto bychom je na podzim rozhodně neměli odnášet do popelnice. Stačí jim nabídnout vhodné zimoviště a příští rok znovu nádherně vykvetou. Péče o většinu druhů je univerzální a zvládne ji i začátečník. Nejobtížnějším úkolem bude nalezení vhodného zimoviště.

Zimování balkonových rostlin před mrazy

Jakmile začnou za okny hrozit první přízemní mrazíky, pak je na čase všechny balkonovky seříznout a umístit dovnitř. Výjimku mají jen vzpřímené muškáty. Z těch je lepší odebrat řízky a přes zimu je nechat zakořenit. Pro úspěšné přežití zimy potřebují světlé místo se správnou teplotou v rozmezí 4 a 20 °C. Ta se liší podle druhu balkonovek, které zimujeme. Vhodné podmínky pro jednotlivé druhy rostlin vypadají takto:

petunie kvety ruzova balkon
Zdroj fotografie: Pixabay
  • 4 až 7 °C – dvoutvárka (Dimorphotheca), lobelka (Lobelia), petunie (Petunia), fuchsie (Fuchsia)
  • 5 až 10 °C – gazánie (Gazania), nepravá myrta (Cuphea), kejklířka (Mimulus), sporýš (Verbena)
  • 10 °C – dvouzubec (Bidens), otočník (Heliotrop), libora (Lantana)
  • 10 až 15 °C – bakopa (Bacopa), molice (Plectranthus sp.), muškáty (Pelargonium)
  • 16 až 18 °C – torénie (Torenia)

Jak na správnou zálivku

Ideálním zimovištěm pro balkonové rostliny jsou tedy především nevytápěné místnosti, světlé chodby a samozřejmě také schodiště. Ovšem využít lze i garáže a sklepy s dostatečně velkými okny. Rostliny nesmí být v době zimního klidu nikdy hnojeny a zalévají se jen zřídka. Jednou za měsíc to bude bohatě stačit. Samozřejmě druhy, které potřebují teplejší zimoviště, je třeba zalévat častěji. Ale pamatujte na to, že substrát musí při každém zalévání úplně vyschnout.

kvetinace zimovani pareniste nacini
Zdroj fotografie: Depositphotos

Další péče o zazimované balkonovky

Přes zimu bývá největším problémem výskyt různých chorob a škůdců. Proto péči o balkonovky nezanedbávejte, ale pravidelně odstraňujte uschlé části rostlin, které by se mohly stát semeništěm chorob a škůdců. Problémem bývá především šedá plíseň, která se často vyskytuje během vlhkých a příliš chladných zim. A objevit se mohou i škůdci. V teplých dnech proto zimoviště větrejte jako prevenci a mějte po ruce šikovné prostředky na jejich hubení.

Které balkonovky se k zimování nehodí

Pamatujte si, že nemá cenu uchovávat surfinie a milion bells, během zimy jsou totiž tyto druhy velmi náchylné k virovým onemocněním, které nelze vyléčit. A nezapomeňte také na zimování všelichy (Brachycoma), protože nejlépe kvetou vždy pouze mladé rostliny, u starých tato schopnost diametrálně klesá. Staré květináče po těchto druzích řádně vydezinfikujte octem a uložte je na jaro. Nic víc není třeba.

Zimování muškátů krok za krokem – zjistěte, jak se liší jednotlivé typy a jak zajistit maximální kvetení napřesrok

Pokusíte se letos o zazimování balkonovek také nebo vám to připadá jako zbytečnost?

Zdroj: BBG