Jak zabránit klíčení brambor, aby vydržely až do jara? Nejdůležitější je výběr správné odrůdy
I při dodržování všech pravidel skladování se může stát, že vám brambory poměrně rychle vyklíčí. Může za to špatně zvolená odrůda.
Klíčení brambor lze správným skladováním do jisté míry předejít. Ani to však nemusí fungovat stoprocentně, pokud jste při výběru výsadbových kousků sáhli vedle. Naštěstí podle webu ZahradnickáKuchařka existuje několik kroků, jimiž jejich klíčení zaručeně zpomalíte. Zaměřte se na tyto kroky a vaše úroda vám vydrží až do jara.
Jak vybírat brambory k uskladnění
Pokud víte, že chcete brambory uskladnit na několik měsíců, pak byste podle tohoto kritéria měli vybírat i vhodnou odrůdu. Některé druhy totiž klíčí mnohem dříve než jiné. Při sklizni pak úrodu roztřiďte. K dlouhodobému skladování se hodí jen zdravé kousky bez jakýchkoli známek nemocí, hniloby nebo poškození. Jakákoli vada by mohla vést k závažnějším problémům, jež by se snadno rozšířily i na další plodiny.
Jak skladovat brambory
Dalším nezbytným kritériem rozhodujícím o úspěchu či neúspěchu skladování brambor, jsou podmínky. Ideálně byste sklizenou úrodu měli umístit na tmavé a chladné místo s teplotou mezi 2–4 °C. Při 5 °C totiž mohou začít klíčit. Pozor si dejte především na vlhkost. Čím větší vlhkost je ve vzduchu, tím vyšší je pravděpodobnost vzniku a šíření plísní a hniloby.
Z toho důvodu je vhodné umístit brambory, ale i další zeleninu a ovoce na dobře větrané místo. Ať už dáváte přednost sklepu nebo garáži, ujistěte se, že dochází k pravidelné výměně vzduchu a v dané místnosti nekondenzují možné páry. Vyhněte se také jejich skladování v těsné blízkosti jablek, na což upozorňuje i internetový portál Pěstitelka. Ty totiž zapříčiňují jejich rychlejší dozrávání, jak potvrzuje i naše čtenářka Simona D. z Teplic: „Jablka skladujeme zvlášť daleko od všeho ostatního. V jejich blízkosti vždy všechno začne brzy uhnívat.“
Jak využít naklíčené brambory
Staré, změklé ani naklíčené brambory nemusíte nutně vyhazovat. Pozor si však dejte na obsah jedovaté látky zvané solanin, která v klíčcích vzniká. Jejich odstraněním však snížíte riziko otravy na minimum. Jak přesně zužitkovat naklíčené kousky si pak můžete přečíst v dřívějším příspěvku na adbz. My třeba pár kousků používáme k výsadbě, pokud jsou i na jaře v dobrém stavu a nejsou nijak poškozené.