Jak mít útulný a šťastný domov? Severský design hygge pobláznil Česko. Ovlivní každodenní náladu a vyjde na pár korun
Jestliže vás podzimní období pohltilo všemi deseti nebo chcete proměnit váš interiér v útulné obydlí, nebude nic lepšího, než ho vytvořit podle hygge.
Obsah
Zdá se, že termín hygge ovládl nejen poslední rok, ale i ten minulý a tři předchozí. Nejedná se pouze o styl, barvu a materiál nábytku, ale o pocit a útulnost. Hygge se úzce pojí s teplými dekami, šálkem horkého kakaa či čaje s oddechovou knihou v ruce. Není jistě žádnou novinkou, že se Dánové považují za nejšťastnější národ, takže termín hygge pocházející z těchto končin jistě musí fungovat. Vyzkoušejte ho také, vaše mysl i tělo se budou cítit lépe, a to se především v nynějším období hodí.
Co přesně znamená výraz hygge
Tento význam je odvozen z norského výrazu hugga ze 16. století, který znamená pohodlí. Nyní si ho úzce spojujeme s relaxací, shovívavostí a vděčností. V roce 1957 známý spisovatel Robert Shaplen popsal svůj pocit z Kodaně, kde strávil nějaký čas. Uvedl: „Hygge je ve městě všudypřítomný. Chodníky jsou plné usmívajících se lidí, kteří jeden druhého zdraví a smekají před sebou klobouky. Na cizince hledí s přívětivým výrazem, který naznačuje přijetí a poznání.”
V roce 2016 se koncept skandinávské útulnosti a stylu prosadil i v USA, kde bylo vydáno nejméně šest knih o hygge. Spisovatelé mají na hygge různé pohledy a spojují si ho s různými věcmi, ale jedno mají společné, a to je pohodlí, útulnost a klid. Například Helen Russell, britská novinářka, napsala: „Tento termín definuji jako přítomnost něžných, uklidňujících věcí, jako jsou vonící šálek horké kávy a kašmírové ponožky.“ Jiní zase tento styl spojují s hřejivým jídlem a kardamomovými buchtami, svařeným vínem a zdravým hedonismem.
Kdy je nejlepší čas přemýšlet nad hygge?
Jednoznačně teď. Podzim a zima je nejideálnější část roku, kdy změnu praktikovat. Harmonizujte svou mysl, kupte si svíčky, vlněné deky, chundelaté ponožky, tkaný textil, skořicí vonící dobroty, zahrňte světlé dřevo a tak dále. Dánští lékaři doporučují, aby se lidé přes zimní období bránili nachlazení pomocí sauny, k tomu přidali čaj a hygge. Tato atmosféra jednoznačně dokáže zázraky.
Jak hygge zahrnout do interiéru
Jednoznačně to jsou svíčky, ty jdou ruku v ruce s hygge. Něžné osvětlení je nezbytnou součástí a je označováno jako okamžité hygge. Možná vás to mírně udiví, ale obyvatelé Dánska zapalují svíčky mnohem víc než ostatní obyvatelé Evropy. Díky svíčkám vytváříme hřejivou atmosféru. Světlo svíčky je tlumené, hřeje a vytváří okamžitou útulnost. Pouze dbejte na to, abyste vybírali kvalitní svíčky bez zbytečné chemie. Mohou být ve skle, v kalíšku a tak dále.
Nezapomínejte na přírodní materiály
Hygge se úzce pojí se skandinávským stylem, nezapomínejte na něj, je to důležité. Takové interiéry jsou silně ovlivněné přírodními materiály, a to ve velkém množství. Zahrnujte přírodní dřevo, které také krásně voní, kůži, zelené rostliny a vlnu. Tyto materiály tvoří příjemný, domácí a uklidňující dojem. Snažte se udržovat rostliny v čerstvém stavu, starejte se o ně, protože díky nim bude váš dům svěží a uklidňující, a také dokážou čistit vzduch.
Vyberte správné barevné téma
Doporučujeme, abyste se drželi zemitých barev a nevybočovali. Například červená a žlutá mohou povzbuzovat k aktivitě a stimulovat váš mozek k neustálé činnosti. Navíc se můžete cítit agresivní a přecitlivělí. Pokud chcete vymalovat zdi, doporučujeme bílou, šedou, světle hnědou, béžovou a ostatní teplé tóny. Tímto způsobem se dostanete do harmonie hygge. Pokud máte malý byt, jsou světlé barvy více než důležité, protože dodají pocit většího prostoru. V těchto barvách použijte i akcenty, jako jsou deky, polštáře a jiné.
Polštáře, pohovka a ostatní textilie
Tento způsob společně se svíčkami je nejjednodušší. Na pohovku přidejte polštáře, deku a jiné textilie. A pokud vás zajímá kolik, tak se řiďte pravidlem „čím více, tím lépe“. Díky tomuto kroku naplníte byt pohodlím a osobitostí. Stále ale myslete na to, že se musíte držet určitého barevného schématu, které je klidné a nejlépe zemité. Přemýšlejte také o texturách materiálů. Dokonalá je vlna, vysoký vlas a jiné. Nepraktikujte hygge pouze v obývacím pokoji, ale i v ložnici, jedná se o vaši svatyni klidu, i tam by mělo být útulno.
Vyzkoušejte celek podpořit pomocí hudby. Pokud se chystáte odpočívat v obývacím pokoji při tlumeném světle, zachumlaní pod deku s knihou v ruce, pusťte si k tomu například relaxační hudbu. Její uklidňující melodie (například piana nebo zvuk zvěře) dokáže uklidnit mysl, zpomalit puls a srdeční frekvenci a snížit stres.
Líbí se vám hygge styl a budete ho praktikovat i u vás doma?