Bramborová věž: Ušetřete prostor a ztrojnásobte úrodu brilantním systémem vrstvení. Výroba vás bude bavit

Bramborová věž je skvělou vychytávkou, pokud tuto zeleninu nechcete pěstovat klasicky v zemi. Podívejte se, jak ji lehce postavit.

i Zdroj fotografie: Stacking Functions Garden
i Zdroj fotografie: Stacking Functions Garden
i Zdroj fotografie: Stacking Functions Garden
i Zdroj fotografie: Stacking Functions Garden
i Zdroj fotografie: Stacking Functions Garden
i Zdroj fotografie: Stacking Functions Garden
Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
                   

V případě, že již dlouho přemýšlíte nad tím, že byste si začali pěstovat brambory, můžete k tomu využít bramborovou věž. Jedná se o originální způsob, jak si brambory vypěstovat, nebudou vás příliš bolet záda nebo nohy, a také si nakonec pochutnáte na výborné příloze k mnoha jídlům. Brambory lze dlouhodobě skladovat, a pokud si jich vypěstujete opravdu hodně, nebudete si je muset kupovat.

Lze použít i na malé pozemky

Jestliže nemáte příliš velkou zahrádku, ale i přesto byste si rádi brambory vypěstovali, můžete k tomu využít bramborovou věž, která nezabírá mnoho místa. Jedná se o konstrukci z pletiva, která bývá vysoká přibližně 0,6 až 1,2 metru. K tomu, abyste si tuto věž mohli postavit, budete potřebovat pouze pletivo, slámu a zeminu, kterou věž naplníte a budete v ní brambory pěstovat. Z jedné bramborové věže budete mít asi 10 brambor, a proto si předem vypočítejte, kolik věží budete potřebovat.

Produkty potřebné na stavbu bramborové věže

Jakmile se budete chystat bramborovou věž postavit, budete potřebovat několik věcí, díky kterým se vám to podaří. Určitě si v obchodě zakupte 1,4 m dlouhé a 1 m vysoké drátěné pletivo, 3 výztužné tyče (výška 1,2 m), perforovanou trubku s krytem (1 m výška, 10 cm průměr), svěrné popruhy, dva balíky slámy, 1 pytel zeminy z kompostu, kleště a kladivo. Všechny tyto věci si připravte a poté se pusťte do práce.

Začněte připravovat bramborové věže

Síť nebo pletivo, které jste si zakoupili na bramborovou věž, smotejte a spojte pomocí stahovacích pásků. Měl by vám vzniknout válec o průměru 45 cm, ten poté umístěte na vámi vybrané místo. Pomocí výztužných tyčí tyto válce upevněte, a pokud by to nestačilo, využijte ještě armovací pruty. Na dno věží byste měli dát trubku z plastu, kterou budete používat pro zavlažování.

iZdroj fotografie: Stacking Functions Garden

Nyní máte téměř hotovou bramborovou věž

Protože už jste stihli postavit základy pro bramborovou věž, nyní je čas na to, abyste ji začali plnit. Dno této věže je potřeba vyložit podél stěn slámou. Pokuste se věž vyplnit slámou přibližně 15 až 20 cm do výšky. Jakmile budete mít slaměný kruh, nasypte doprostřed vhodnou zeminu. Pokud byste neměli slámu, můžete místo ní použít hustou netkanou textilii.

Nezapomeňte zasadit brambory

Na zasazení budete potřebovat sadbové brambory, které stačí nakrájet na kousky, nebo je můžete použít vcelku. Dávejte je na zeminu přibližně 10 až 15 cm od sebe a umisťujte je tak, že naklíčená očka budou směřovat směrem ven k pletivu. Na tyto brambory opět dejte slámu a zeminu, poté postup opakujte. Brambory vrstvěte asi do výšky 10 cm od vrcholu pletiva.

Trubku z PVC nemusíte nijak vyplňovat, pouze ji přikryjte, aby do ní nemohl zalézt nežádoucí hmyz, který by mohl úrodu poškodit. Díky tomuto potrubí poté můžete brambory hojně zalévat, jelikož tato trubka bude postupně do zeminy a celé věže uvolňovat vodu. Brambory začněte sklízet až tehdy, když rostliny nahoře začnou osychat a vadnout. Vedle věže si rozprostřete plachtu nebo nějakou látku a věž na ni vysypte. Poté vyberte brambory ze zeminy se slámou.

Jaké triky pro pěstování brambor znáte vy?

Zdroj: Bhg

Galerie

Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Klára Kozáková

Jsem nadšená redaktorka, která přináší nekonečné dávky inspirace a vášně do světa architektury a designu. S uměleckým přístupem k psaní a profesionálním okem pro detail dokážu zprostředkovat čtenářům zážitky a emoce, které architektura a design mohou přinést do jejich životů. Jsem kreativní průvodkyní pro každého, kdo hledá inovativní způsoby, jak oživit a zlepšit prostředí, ve kterém žijeme.

Zobrazit další články