I ta nejzuboženější orchidej se dá zachránit. Využijte druhé šance a namnožte si z ní několik dalších
I z umírající orchideje můžete vypěstovat novou sazenici. Stačí dodržet 5 snadných kroků a budete se těšit z nové, zdravé rostliny.
Obsah
Mezi nejoblíbenější pokojové rostliny patří bezesporu zamioculcas, monstera, fíkus nebo orchidej. Právě poslední zmíněné, i přesto, že jsou relativně nenáročné, ovšem mnohým z hobby pěstitelů dělají problémy. Místo zdravých, krásných a prosperujících rostlin se jim na parapetu krčí pokroucené a povadlé orchideje. Jestliže je to i váš případ, nezoufejte. Své rostliny nemusíte ihned vyhazovat – zkuste je oživit v 5 snadných krocích. S trochou trpělivosti si vypěstujete výstavní sazenice.
1) Rostlinu pečlivě prohlédněte
Chcete-li se pokusit svoji orchidej zachránit a vypěstovat si z ní novou sazenici, nejprve ji důkladně prohlédněte. Zjistěte, které kořeny a listy má zdravé, a ty jí ponechte. Zbytek žlutých a suchých listů odstraňte, stejně tak suché nebo shnilé kořeny. Pro vypěstování nové rostliny vám dokonce postačí jen ty – některé druhy orchidejí dokáži fotosyntetizovat i prostřednictvím kořenů.
2) Vložte ji do nádoby s mechem
Abyste orchideji zajistili optimální podmínky pro její opětovný růst, vložte ji do nádoby s mechem – ten pomáhá udržet optimální vlhkost v půdě (sám vodu nasakuje „do zásoby“) a zabraňuje růstu plísní na kořenech rostliny. Zvolte nádobu či sklenici o velikosti původního květináče a nalijte do ní malé množství destilované vody. Do vody vložte 3 až 5 cm vysokou vrstvu mechu. Ošetřenou orchidej z prvního kroku položte na mech a celou nádobu umístěte na okno.
3) Přesazení nové rostlinky
Po několika týdnech pobytu „v mechu“ by měla vaše orchidej vyhnat nové listy a kořeny, popřípadě celou novou dceřinou rostlinku. Ta by měla mít drobné lístky a tenké, pružné kořínky. Dceřinou rostlinu opatrně oddělte a přesaďte do menší nádoby, do níž nejprve nalijete trochu vody a její dno vyložíte mechem. V momentě, kdy její kořeny zesílí a listy se zvětší, ji přesaďte do klasického květináče.
4) Zasazení nové orchideje
Při přesazování orchidejí nezapomeňte použít speciální substrát, který nejčastěji obsahuje drcenou kúru, kokosové chipsy a dřevěné uhlí. Jeho složení je záměrné – rostlina má dostatek vzduchu i ochrany proti vysychání a oporu svého kořenového systému. Rovněž nepodceňte ani volbu květináče, ten by měl být průhledný s průměrem asi 10 až 15 centimetrů. Poté, co orchidej zasadíte, ji zpočátku zalévejte denně.
5) Dbejte na správnou péči
Jestliže si přejete, aby vám rostlina prosperovala, soustřeďte se na péči o ni, respektive poskytněte jí pro ni optimální podmínky. Těmi jsou nepřímé sluneční světlo, závětrné místo, zálivka jednou týdně, vyšší vzdušná vlhkost a stálá teplota vzduchu kolem 22 až 27 °C přes den a přibližně 18 °C v noci.
Kolik orchidejí ve své domácnosti pěstujete?