Jak zachránit umírající orchidej? | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Záchrana umírající orchideje? Existuje cesta, jak ji vzkřísit raz dva s výsledkem do 24 hodin

Záchrana umírající orchideje? Existuje cesta, jak ji vzkřísit raz dva s výsledkem do 24 hodin

Špatná péče o orchidej, může způsobit několik zásadních problémů, ale nezoufejte i takovou rostlinu můžete ještě zachránit. Stačí jen přijít na to kde je problém a včas udělat kroky k oživení orchideje.

kocka orchidej
Zdroj fotografie: Depositphotos

Mnoho pěstitelů řeší jak zachránit umírající orchidej, co dělat abyste ji zachránili. Ve většině případů se dá umírající orchidej ještě probudit k životu.

V závislosti na příčině se většina orchidejí dá zachránit opětovným zaléváním, ořezáním všech mrtvých kořenů a infikovaných listů, někdy ovšem musíte zakročit a rostlinu přemístit nebo podpořit růst nových kořenů.

Hniloba kořenů u orchidejí

Jedním z nejčastějších problémů u orchidejí jsou shnilé kořeny. Většinou je to způsobeno špatnou zálivkou. Pokud rostlina zůstane dlouho ve vodě, může se stát, že kořeny začnou uhnívat.

orchidej
Zdroj fotografie: Pixabay

Za uhnívání kořenů může také rozkládající se pěstební medium, tím vzniká kyselé prostředí, které rostlinu udusí. Způsob jak diagnostikovat uhnívání kořenů, je jen jeden a to vytažení rostliny z květináče. Odstraňte hlínu a zkontrolujte kořeny, pokud nejsou pevné a jsou tmavě zbarvené, je příčinou skutečně hniloba.

Všechny špatné kořeny je nutné odstranit, pro odstranění je nutné použít vždy vydesinfikované nástroje, na to poslouží například klasický kysličník. Aby se to nepakovalo, je nutné orchidej správně zalévat.

Dehydratace orchideje

Stejně tak jako když rostlinu přelijete tak rostlina trpí i když je dlouho na suchu. Pokud jste zvyklí na určitý časový interval při zalévání, může se lišit v závislosti na ročním období. Proto je nutné zalévání vždy přizpůsobit okolní teplotě a vlhkosti, aby zbytečně netrpěla. Viditelnou známku dehydratace jsou zvrásčené listy a velmi suchá hlína. Pokud máte rostlinu v průhledném květináči, můžete vidět suché kořeny.

orchidej v kvetinaci
Zdroj fotografie: Pexels

I dehydrovanou rostlinu lze ještě zachránit, vyjměte orchidej z květináče a opláchněte kořeny pod tekoucí vodou, vždy používejte vlažnou vodu a nenamáčejte samotnou rostlinu. Suché a zničené kořeny je nutné odstranit.

Spálení od slunce

Při vysokých teplotách, kdy je rostlina umístěna na slunci, ji může slunce spálit. Což je na první pohled viditelné. Rostlinu musíte ihned přemístit na vhodné místo, kde bude mít dostatek světla, ale nebude na přímém slunečním světle. Uschlé listy mohou přirozeně odpadnout, ale pokud chcete můžete je odříznout.

Změny teplot orchideji nesvědčí

Orchideje jsou náchylné na velké výkyvy teplot. Změny teplot nebo naopak vysoké nebo nízké teploty mohou způsobit květině stres. Pokud se tak stane, přestěhujte rostlinu na místo, které není ani příliš horké ani studené. Zkontrolujte všechny části, zda květina není poškozená a všechny poškozené části odstraňte.

Zdroj: Orchid Friends