Nekonečné zásoby zázvoru na parapetu po celý rok? Stačí jen řádně zasadit ten kupovaný
Každý ve své domácnosti přítomnost zázvoru ocení. Ve článku se dozvíte, proč tomu tak je a jak si i vy můžete vypěstovat jeho dostatečnou zásobu.
Vůně zázvoru je velmi charakteristická a každý ji nejspíše zná. Zázvor jako bylina je sám o sobě jednou z nejchutnějších vůbec. Můžete s ním připravit maso na různé způsoby, omáčky, polévky, zdravé nápoje či si z něho například upéct koláč. O čem se ovšem až tak nemluví jsou jeho blahodárné benefity pro vaše zdraví, a jak si jej můžete efektivně vypěstovat i vy. Z tohoto důvodu se dnes na tato témata zaměříme.
Výhody zázvoru pro vaše zdraví
Zázvor je účinným pomocníkem proti nevolnosti, jelikož ji dokáže velmi dobře zmírnit. Pokud trpíte na mořskou nemoc a máte v plánu dlouhý výlet na lodi, rozhodně si jej vezměte s sebou. Je totiž jedním z nejlepších přírodních sedativ a pomůže vám žaludek uklidnit. Jeho účinky jsou tak silné, že se dají srovnat s farmaceutickými přípravky, takže do sebe nemusíte zbytečně cpát chemii.
Má také protizánětlivé účinky, což oceníte při nemoci. Pořádný zázvorový čaj z domácího zázvoru postaví na nohy každého. Sportovci jej ocení hlavně pro svou schopnost zmírnění bolesti svalů po cvičení. Snižuje také bolest kloubů a speciálně ženy jej ocení při menstruaci, jelikož zmírňuje menstruační křeče. Využít ho můžete i v boji se zácpou, pomůže vám správně vyprázdnit žaludek.
Jak si doma vypěstovat vlastní zázvor
Nejzákladnějším bodem, co se pěstování zázvoru doma týče, je sehnat si kořen zázvoru z poctivého zahradnictví. Kořeny, které jsou dostupné v supermarketech, jsou mnohdy ošetřovány chemií a to jim ubírá na jejich kvalitě. To vám mimo jiné snižuje šanci na jeho úspěšné vypěstování a na to, aby se vám dostatečně rozrostl. Další věc, co pro pěstování potřebujete, je dobře odvodněná půda s velkým obsahem živin. Pokud budete mít na výběr, tak použijte kořen, který bude široký a mělký, jelikož kořen zázvoru roste vodorovně.
Jakmile máte vše potřebné, postupujte následovně. Kořen namočte a čekejte. Jestliže vyklíčil, zasaďte jej do půdy, přičemž klíček nasměrujte nahoru. Zakryjte jej 2,5 až 5 centimetry zeminy. Květináč umístěte na teplé místo, kde není moc slunečního světla. Pravidelným zaléváním udržujte půdu mírně vlhkou. Nevyčerpatelná zásoba zázvoru spočívá v tom, že když z něj kousek odkrojíte, tak poroste dál. Proto byste ho nikdy neměli využívat celý naráz.