Jak udržet vánoční hvězdu naživu do Vánoc 2022. Krásné květy může mít non-stop celý rok
Pokud si o Vánocích rádi zkrášlujete svůj byt vánoční hvězdou, vězte, že ji nemusíte každý rok kupovat novou. S trochou láskyplné péče vám vydrží dlouhá léta.
Vánoční hvězda, jinak známá také jako pryšec nádherný či poinsettie, pochází z Mexika (potažmo z dalších středoamerických států). Díky podmanivému zbarvení svých listů, které jsou zelené a sytě červené, se stala typickou součástí vánoční výzdoby nejedné domácnosti. Možná ji doma máte také – v tom případě vězte, že ji po zimě nemusíte vyhazovat. S trochou láskyplné péče vám totiž vydrží krásná a prosperující dlouhé roky.
Rostlina se silnou vánoční symbolikou
Poinsettie je světlomilná rostlina s minimálními nároky na vodu. Ve své domovině roste nejčastěji ve formě keře nebo menšího stromku, který běžně dosahuje výšky kolem půl metru až metru. Ovšem jsou zdokumentováni i jedinci dosahující výšky až 4 metrů (jejich výsledná velikost závisí na vhodnosti podmínek prostředí, v němž rostou). Na první pohled vás na poinsettii upoutají její listy, které mají dvě barvy. Spodní listy jsou vždy zelené a vrchní jsou barevné – nejčastěji červené nebo bílé, avšak mohou být i světle zelené, růžové či oranžové.
Díky své netradiční barevnosti se poinsettie stala symbolem Vánoc. První zmínky o spojení této rostliny s Vánoci pochází z 16. století z Mexika. V té době se začala tradovat pověst o mladé dívce, která neměla nic, co by mohla darovat Ježíškovi k jeho narození. Andělé jí proto poradili natrhat u cesty obyčejný plevel, který měla položit před oltář v tamním kostele. Jakmile to dívka učinila, plevel se změnil na dechberoucí poinsettie.
I druhá asociace mezi poinsettií a Vánoci pochází z Mexika – v 17. století začali tamní františkáni poukazovat na to, že tvar listů vánoční hvězdy symbolizuje betlémskou hvězdu a její červená barva značí Kristovu krev, která byla prolita během jeho ukřižování.
Jak o poinsettii pečovat, aby prospívala
Ačkoliv je pryšec nádherný spojovaný především s Vánoci, nic vám nebrání, abyste ho měli doma celoročně. Období kvetení, kdy jsou zároveň vrchní listy nádherně zbarvené, sice trvá jen dva měsíce (prosinec až leden), avšak pokud budete rostlině věnovat odpovídající péči, vykvete a zbarví se i na přes rok. Důležité je poinsettii udržovat v optimálních podmínkách, jinak riskujete, že vám opadá. Co se teploty týče, její rozmezí by se mělo pohybovat od 18 do 25 °C.
Při hledání vhodného místa, kam rostlinu dlouhodobě umístíte, se vyhněte prostorům, kde je průvan – ten poinsettie špatně snáší. Na rostlinu by rovněž nemělo dopadat přímé polední a odpolední slunce. Pryšec nádherný bude nejlépe prosperovat při dopoledním slunci. Co se týče nároků na vodu, ty má rostlina minimální. Zalévejte ji pouze tehdy, pokud je svrchní část zeminy suchá. Zaměřte se také na to, abyste ji nenechávali dlouhodobě stát ve vodě.
Na jaře je dobré provést omlazující řez. Každý ze stonků zkraťte asi o 4 centimetry. Bezprostředně po tomto zásahu začněte rostlinu přihnojovat. Hnojit můžete menším množstvím hnojiva jednou týdně či větším množstvím jednou měsíčně. V červnu je poté vhodné přesunout poinsettii ven. Ideálním místem je krytá veranda či polostín vytvářený dalšími rostlinami. Ovšem začátkem října budete muset rostlinu opět přemístit do interiéru (vzhledem k teplotám, které začnou klesat pod 18 °C).
Chcete-li, aby vám poinsettie o vánočních svátcích kvetla, zajistěte jí od začátku října po dobu 8 týdnů 12 hodin nepřetržité tmy denně. Dejte pozor, abyste v místnosti, kde bude rostlina umístěná, nesvítili – kvetení byste tím oddálili. Někteří pěstitelé pro zajištění úplné tmy překrývají rostliny kartonovou krabicí.
Přes den by ovšem měla mít poinsettie opět dostatek slunečního světla. Jakmile začne rostlina kvést, přestaňte ji hnojit, a do doby, než odkvete, ji pouze zalévejte. Při zachování tohoto postupu by vám měla poinsettie dělat radost tak dlouho, jak budete chtít.
Které rostliny běžně pěstujete ve své domácnosti?