Jak bez mražení prodloužit čerstvost chleba: I 7 dní od koupě je božsky měkký. Stačí k němu dát kousek ovoce
Existuje několik snadných triků, jak můžete prodloužit životnost zakoupeného chleba. Zde najdete ty nejzajímavější z nich a vysvětlení, proč se vlastně tak rychle kazí.
Chléb považuje mnoho lidí za naprosto základní potravinu v jejich domácnosti – lze jej konzumovat jak ráno na snídani, tak i na večeři, a to v mnoha různých formách. Ne každý však ví, že jde o potravinu, která se velmi rychle kazí a nedoporučuje se skladovat déle, než dva dny. Mnohdy se proto dříve vyhodí, než aby se celý snědl. Naštěstí však existují způsoby, jak čerstvost chleba účinně prodloužit, a to zcela jednoduše a bez jakýchkoliv dalších výdajů. Níže se můžete seznámit s těmi nejzajímavějšími z nich.
Proč se chléb rychle kazí
Maximální doba skladování bílého chleba je zhruba 40 hodin od jeho upečení – v případě žitného chleba je to o trochu více. Někdy však ani během této doby není možné udržet pečivo čerstvé. Rychle totiž vysychá, stárne nebo se začíná drolit. Důvodem je však ve většině případů jeho nesprávné skladování – důležitá je zejména teplota a vlhkost daného místa. Optimálně byste jej měli uchovávat při více než 20 °С a vlhkosti asi 75 %.
Místo pro skladování chleba by mělo být suché, tmavé, bez přímého slunečního záření a mimo dosah jiných výrobků. K tomuto účelu je nejlepším řešením použít speciální dřevěný chlebník. Pro delší uchování chleba můžete také vložit do chlebníku kousek rafinovaného cukru. Dále byste měli brát na vědomí, že je lepší skladovat různé druhy chleba odděleně, protože tyto výrobky mají schopnost absorbovat okolní pachy. Je tedy možné, že pokud budete skladovat bílý chléb vedle černého, pečivo získá nepřirozenou chuť a vůni.
Jak prodloužit čerstvost chleba?
Pokud přemýšlíte, jak lze udržet bílý nebo černý chléb déle čerstvý, můžete vyzkoušet různé metody. Nejběžnějším způsobem je především jeho skladování v mrazáku, kde má tendenci vydržet v čerstvém stavu až tři měsíce. Berte však na vědomí, že se v takovém případě snižuje jeho výživová hodnota, a že byste nikdy neměli zamrazovat čerstvý, ještě teplý kus. Jakmile pak budete chtít pečivo sníst, stačí jej vytáhnout a nechat přirozeně rozmrazit nebo použít mikrovlnnou troubu.
Dalším užitečným způsobem, jak prodloužit čerstvost chleba, a to až na několik dní, je vložit jej do misky s jablkem a poté přikrýt pokličkou. Kromě toho, že chléb zůstane čerstvý, získá také příjemnou vůni a chuť. Jablko má totiž tendenci absorbovat pachy a bakterie, které vedou ke snižování čerstvosti pečiva. Pokud nechcete používat misku, můžete zvolit také plátěnou tašku a potraviny v ní nechat schované na tmavém místě, nejlépe ve spíži.
Chleba musíte také správně krájet
Pokud chcete udržet chleba co nejdéle čerstvý, musíte jej také správně krájet. K tomu je zapotřebí, abyste ho rozřízli nikoliv od kraje (jako obvykle), ale uprostřed. Poté z obou půlek odřízněte potřebný počet kusů a následně je opět spojte a vložte do chlebníku nebo na jiné místo. Dále také můžete již zatuchlý chléb osvěžit tak, že ho pokropíte vodou a ohřejete v mikrovlnné troubě. Díky tomu bude opět nadýchaný a křupavý.