Bývalá zaměstnankyně řeznictví prozradila, jak během 5 sekund poznat staré uzeniny: Mají kluzký povlak a kyselý zápach
Před konzumací masa a uzenin vždy pečlivě zkontrolujte jejich barvu, vzhled i zápach. Pokud se vám něco nezdá, konzumaci raději neriskujte.
Obsah
Maso je obvyklou součástí jídelníčku mnoha lidí a většina domácností za jeho nákup utratí nemalé peníze. O to větší zklamání je, když se maso nebo uzeniny musí vyhodit, protože se v lednici zkazily. Bývalá prodavačka masné výroby Jitka B., která léta pracovala v jedné pražské prodejně, nám do redakce zaslala e-mail poté, co její manžel chtěl dát do trouby kus masa, které očividně nevypadalo v pořádku.
Závadné maso rozhodně nekonzumujte
Paní Jitka problém komentuje: „Manžel chtěl to oslizlé maso upéct. Naštěstí jsem mu to rozmluvila. U masa, které vypadá nebo zavání podezřele, téměř s jistotou započal již kazící proces a jeho konzumace je proto naprosto nevhodná.“ Raději tedy neriskujte a myslete na své zdraví. V případě konzumace zkaženého maso totiž hrozí opravdu nepříjemné zdravotní potíže, na což upozornil například web BezpečnostPotravin.cz.
Podle webu iDNES.cz zkažené maso poznáte na první pohled. Nevábně zavání a jeho povrch je slizký, může být dokonce našedlý či nazelenalý. Takovému masu se vždy raději obloukem vyhněte. I když jste si jistí, že maso, nebo uzenina je podle data spotřeby čerstvé, mohlo se během skladování stát cokoliv. Pokud máte sebemenší pochyby o stavu produktu, raději ho nejezte.
Kontrola stavu masa či uzeniny
Občas se stává, že vlivem nepozornosti prodavaček si můžete zkažené maso nebo uzeninu donést domů už z obchodu. Některé šetrnější nakupující si koupenou uzeninu a maso zkontrolují dokonce ihned po zakoupení a v případě jakékoliv nesrovnalosti ji pak bez milosti reklamují a požadují navrácení peněz. Čemuž se nelze divit, jelikož málokdo má tolik peněz, aby mu koupě zkažené uzeniny alespoň nezkazila den.
Pokud si stále nejste jistí stavem masa, které kupujete, můžete se podívat také na video z YouTube kanálu Je to maso, v němž vám prof. Ing. Pipek, CSc. problematiku ještě lépe osvětlí. A to především, že různé odstíny zelené či nažloutlé barvy jsou varovným signálem, ovšem u vakuovaného masa dochází přirozeně k hnědnutí, tedy se jej nemusíte bát.
Nakupujte jen tolik, kolik sami spotřebujete
Několik věcí však můžete ovlivnit i vy sami. V první řadě nakupujte jen tolik uzenin a masa, kolik opravdu sníte nebo se vám vejde do mrazáku. „Vždy si pečlivě hlídejte, kdy jste které maso a uzeninu kupovali, abyste je stihli včas sníst a nemuseli je pak zbytečně vyhazovat,“ uzavírá svůj e-mail paní Jitka. Důležitý je také způsob skladování masa. Veškeré zakoupené produkty by neměly být příliš dlouho vystavené vzduchu. Kyslík totiž urychluje proces kažení. K uskladnění masa jsou proto nejvhodnější vakuové sáčky, na rozdíl od těch papírových nebo igelitových.
Dbejte také na správný výběr uzenin. Suché salámy vydrží déle než šunky a jiné měkké salámy. Vždy však platí, že pokud se vám na mase či uzenině cokoliv nezdá, raději s jejich konzumací neriskujte. Na našem webu adbz.cz už jsme o znehodnoceném mase psali, problematika je však stále aktuální.