Pokud maso změní barvu, znamená to, že je zkažené? Neplýtvejte zbytečně – jak to poznat u všech typů

U masa je třeba vždy dbát na jeho čerstvost, jinak byste si mohli způsobit zdravotní obtíže. Nemusíte ale kontrolovat pouze jeho barvu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Zapomněli jste už někdy v lednici kuřecí nebo vepřové maso? V tom případě asi znáte to rozhodování, jestli je potřeba ho vyhodit, či je ještě možné maso použít. Dobrou zprávou pro vás může být, že i když dojde ke změně barvy, můžete maso ještě zkonzumovat. Jen už pravděpodobně nebude chuťově tak dobré. Samozřejmě však musíte myslet na to, jak dlouho maso v lednici bylo.

Červené maso

Pokud jde o červené maso, je normální, že jeho čerstvost posuzujete podle zbarvení. Dobré maso má totiž jasně červenou barvu, která je výsledkem proteinu v něm. Tento protein se nazývá myoglobin, při kontaktu s kyslíkem se mění na oxymyoglobin, a tak vytváří sytě červenou barvu. Ale ne všechno červené maso má stejné zbarvení. Je to totiž ovlivněno různými faktory, jako je například stáří nebo pohlaví.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Čím déle bude maso na vzduchu, tím více se bude měnit jeho barva a pravděpodobně ztmavne. Určitě jste si všimli toho, že třeba maso na hamburgery začalo po chvíli šedivět, ale uvnitř bylo stále krásně růžové či červené. Tyto změny mohou nastat i při zmrazování syrového masa, které může buď vyblednout, nebo ztmavnout.

Drůbež

Zde je to vlastně stejné jako u červeného masa – barva je ovlivněna různými faktory. I v tomto případě může zmrazení způsobit změnu zabarvení. Jakmile se však toto maso zkazí, bude to poznat na jeho chuti, struktuře a především zápachu. Bakterie také způsobí slizkost masa a v takovém stavu by se rozhodně nemělo konzumovat. Samotná barva ale určitě neznamená, že by maso už bylo zkažené.

Zdroj: MeatScience

Jak dlouho necháváte maso v lednici?

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Kalasová

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak provést domácí klystýr: Kdy je to skutečně potřeba a za jakých okolností je lepší se mu vyhnout
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Může masážní pistole pomoci zmírnit celulitidu?
Události247.cz
Události247.cz
Velké firmy začínají propouštět po tisících. Zaměstnanci se bojí, co přijde dál
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč se kočky bojí okurek: Jedna z teorií říká, že jim připomíná zvíře, které je jejich dávným nepřítelem