Kdo šetří, má za tři. „Vysvícenou“ LED žárovku nevyhazujte. Během chvilky ji dokážete uvést zpět do provozu
LED žárovky mají spolu s dlouhou životností i vysokou pořizovací cenu. Když přestane svítit, můžete si ji svépomocí při trošce šikovnosti a trpělivosti opravit.
Obsah
Doba dramatického zvyšování cen zdaleka nekončí. Výdaje českých domácností na energie se zvýšily v průměru o téměř 930 korun měsíčně a existuje reálný předpoklad, že budou nadále růst. Lidé jsou tak nuceni víc přemýšlet o tom, kde v domácnosti mohou uspořit. Jednou z věcí, která může pomoci, je i LED osvětlení. Jde totiž o nejúspornější formu svícení, která se stává stále oblíbenější, a téměř už vytlačila klasické žárovky s wolframovým vláknem.
Většinou je vypálená jedna z diod
Nevýhodou LED žárovek je jejich vyšší pořizovací cena. Na druhou stranu ale mají mnohem delší životnost. Zatímco u levnějších klasických wolframek, které však mají vysokou spotřebu elektrické energie, výrobci deklarují životnost zhruba 1 000 hodin, u úspornějších LEDek to je v rozmezí 10 000 až 50 000 hodin. Teoreticky to tedy znamená, že neměly vypovědět službu téměř šest let.
Pokud se to ale stane a LED žárovka prostě přestane svítit, můžete ji reklamovat, vyměnit anebo také opravit. Pokud se vám do reklamace ani nákupu nové žárovky nechce, stačí jen trocha zručnosti a kutilských pomůcek, abyste se mohli pokusit poškozenou žárovku revitalizovat. Příčinou toho, že žárovka nesvítí, je totiž většinou vypálení jedné z LED diod, což se opravit dá.
Poškozenou diodu snadno poznáte
Jde o velmi jednoduchou opravu, přesto je nutná elementární opatrnost. I když budete muset udělat jen několik triviálních úkonů, budete potřebovat pájku a kousek drátu. Pokud jste ale pájku nikdy nedrželi v ruce, můžete nadělat víc škody, než užitku. S většinou moderních malých pájek se dobře pracuje, ale při neobratné manipulaci se můžete spálit o její hrot nebo roztavený kov. Lepší variantou je třeba pájecí pero.
Samotná oprava je trochu piplačka, ale není vůbec náročná. Odšroubujte vrchní část žárovky a odložte ji stranou. Na základně žárovky uvidíte kruh s několika LED diodami po obvodu. U některých druhů žárovek jsou diody rozmístěné po celé základně. Pravděpodobně jedna z nich bude vypálená, takže přerušila obvod a proto žárovka nesvítí. Poznáte ji, protože na ní bude tmavší flek.
Intenzita světla se nesníží
Opatrně diodu musíte nadzvednout třeba špičkou nože nebo tenkým šroubovákem. Po odloupnutí se pod ní objeví obnažené kontakty. Vezměte pájku, roztavte kousek drátu a přilepte ho na místo poškozené diody. Počkejte chvilku, než roztavený kov ztuhne. To by mělo stačit k tomu, abyste obnovili přerušený elektrický obvod v žárovce. K lepší vizualizaci by vám mohly pomoci i videonávody, které jsou na internetu.
Abyste se přesvědčili, zda se vám oprava podařila, našroubujte žárovku do objímky lampy a rozstviťte. Pokud byla oprava úspěšná, vyndejte žárovku a vraťte na ní kryt. Přestože jste jednu z diod odstranili, svítivost by neměla být zásadně nižší. Podobným způsobem můžete opravit maximálně tři diody, které se vypálí.
Vydržet by měla až dva roky
Životnost takto opravené žárovky je zhruba jeden až dva roky a neměla by podle odborníků způsobovat zkraty. Pokud se žárovka nerozsvítí, přesvědčte se, že jste drátek pájkou přilepili na obnažený kontakt dostatečně, případně to udělejte znovu. Současně se podívejte na ostatní diody, zda také nejsou vypálené. Pokud ani to nepomůže, nezbývá nic jiného, než koupit novou žárovku.
Jaké zkušenosti máte s opravami v domácnosti?