Jak odstranit z oblečení ty nejhorší skvrny | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Osvojte si triky, které vás zbaví i těch nejúpornějších skvrn: Některé odstraní aspirin, jiné mléko

Osvojte si triky, které vás zbaví i těch nejúpornějších skvrn: Některé odstraní aspirin, jiné mléko

Naše oblečení často přichází do styku s nejrůznějšími nečistotami – některé z nich se však odstraňují opravdu obtížně. Vyzrajte na ně díky jednoduchým trikům.

skrvna obleceni prani
Zdroj fotografie: iStock

Těžko odstranitelné skvrny vám mohou udělat nejednu vrásku na čele. Mnohdy kvůli nim oblečení vyhazujeme nebo ho přeřazujeme do sekce „hadry na podlahu“. Většinou jde však o předčasný krok – stačí se naučit několik šikovných triků a skvrny od zmrzliny, mastnoty nebo třeba borůvek už nikdy nebudou mít šanci.

Aspirin vyzmizíkuje skvrny od potu

Límec od košile nebo například u trička může časem kvůli působení potu nepříjemně zežloutnout. Běžné bělicí prostředky obvykle nepomáhají – ovšem starý dobrý aspirin je naštěstí strčí do kapsy. Stačí čtyři rozdrcené tablety rozpustit v teplé vodě. Následně tímto roztokem navlhčete všechna postižená místa, nechte 2 hodiny působit, a nakonec prádlo vyperte běžným způsobem.

Prostředek na nádobí odstraní zmrzlinu

Skvrny od zmrzliny patří k letní sezóně stejně pevně jako třeba sluneční brýle nebo plavky. Ovšem jejich odstranění může být opravdu obtížné – tedy pokud oblečení okamžitě strčíte do pračky a spolehnete se na její dovednosti. Ty bohužel zdaleka nebývají dostačující. Jestliže však předtím textil namočíte na 10 minut do studené vody, v níž jste rozmíchali i prostředek na nádobí, vyperou se zcela beze zbytků.

aspirin tableta lek
Zdroj fotografie: Pixabay

Holicí pěna zatočí s make-upem

Fleky a flíčky od make-upu dokážou znehodnotit i ty nejkrásnější šaty. Nedovolte jim to a zasáhněte proti nim prostřednictvím obyčejné pěny na holení. Jednoduše ji nastříkejte na skvrny, nechte 20 minut působit a nakonec oblečení vyperte běžným způsobem. Bude zase vypadat docela jako nové.

Amoniak zatočí s mastnotou

Pamatujte si, že nejlépe se čistí čerstvé skvrny od mastnoty – čím déle je na oblečení necháte, tím horší jejich odstranění bude. Jako první pomoc do nich vetřete trochu soli, která trochu mastnoty vytáhne. Amoniak pak jednoduše dočistí zbytek (ale pozor na odbarvení látky, poprvé ho pro jistotu vyzkoušejte na méně viditelném místě). Nakonec oblečení vyperte běžným způsobem.

Mléko vyčistí skvrny od ovoce

Borůvky, maliny, jahody, rybíz – zkrátka a dobře všechno bobulovité ovoce dokáže na našem textilu zanechat opravdu nevzhledné skvrny. Pračka si s nimi bez pomoci neporadí. A proto oblečení před samotným praním namočte do litru mléka, v němž jste rozmíchali ještě 2 polévkové lžíce citronové šťávy. Budete překvapeni, jak účinná tato směs je.

beleni pradlo kartac
Zdroj fotografie: Freepik

Pokud nemáte doma mléko, lze na skvrny od ovoce s úspěchem použít také samostatnou citronovou šťávu. Ta vám jako bonus pomůže i se skvrnami od čokolády. Ovšem pozor – nikdy ji nepoužívejte v koncentrované formě, mohla by oblečení poškodit. Místo toho ji nařeďte v poměru 1 : 1 naneste ji na dané místo vatovým tamponem. Po 20 minutách působení oblečení vyperte.

Bílý ocet smyje kečup

Znečištění od rajčat nebo kečupu také patří k obtížným oříškům. A jak tedy na něj? Nejdříve oblečení opláchněte pod studenou vodou. Poté ho na 10 minut namočte do vody s odstraňovačem skvrn. Nakonec vše přelijte octem a vložte do pračky. V případě potřeby postup zopakujte.

Dětský ubrousek jako univerzální čistič

Čas od času však můžete narazit na skvrnu, o jejímž původu se můžete jen dohadovat. Abyste nenapáchali více škody než užitku, projeďte nejdříve oblečení kartáčkem a odstraňte horní vrstvu nečistot a zbytek poté rozrušte obyčejným vlhčeným ubrousek určeným pro hygienu dětí. Prádlo následně vyperte na 30 °C. Pokud to nepomůže, nezbude vám než to risknout a vyzkoušet některý z výše uvedených postupů.

Jaké skvrny na oblečení považujete za nejhůře odstranitelné?

Zdroj: TheSpruce