Japonský kdoulovec je darem pro líné zahrádkáře. Přežije i nepříznivé podmínky a po záplavě nádherných květů nadělí šťavnaté plody
Tato nenáročná rostlina nepotřebuje ke svému růstu speciální podmínky ani zvláštní péči. Naopak zkrášlí vaši zahradu a odmění vás bohatými plody, i když ji budete zanedbávat.
Není nic lepšího než plody ovoce a zeleniny vypěstované na vlastní zahradě. Pokud toužíte po ovocném stromě nebo keři, ale limituje vás nedostatek místa, vysaďte si japonský kdoulovec (Chaenomeles japonica). Tato rostlina je na pěstování opravdu nenáročná a zabere jen velmi malé množství místa. Přizpůsobí se jakýmkoliv podmínkám a v létě vás obdaří lahodnou a šťavnatou úrodou.
Seznamte se s japonským kdoulovcem
Tato rostlina roste ve formě malého trnitého keře. Nejčastěji dorůstá velikosti 0,7 – 2 m do výšky. Na přelomu května a června celý keř zdobí záplava nádherných barevných květů, které vyrůstají po svazcích několika kusů. Podle zvolené odrůdy mohou vaši zahradu zdobit květy bílé, tmavě růžové, ohnivě červené, oranžovočervené nebo tmavě rudé.
Květy tohoto keře se nejčastěji objevují ještě před pučením listů a jejich krásu si můžete vychutnat zpravidla po dobu dvou až čtyř týdnů. Plody dozrávají obvykle během září. Přestože jsou spíš tvrdé a kyselé, můžete si z nich připravit vynikající džem či kompot nebo je využít k ochucení čaje místo citronu. Stejně jako on obsahují vysoký podíl vitamínu C a typickou citronovou vůni.
Jak pěstovat kdoulovec
Tento ovocný keř je ideální rostlinou k tvorbě nízkých živých plotů. Vysadit jej můžete také poblíž jiných okrasných keřů a rostlin a vytvořit tak útulné zátiší, ze kterého vás bude přecházet zrak. Kdoulovec velmi dobře snáší chladné počasí i přítomnost sněhu. Abyste jeho kořeny před zimou ochránili, můžete jeho základnu zasypat spadaným listím nebo nechat přezimovat uvnitř jako růže.
Nesnáší podmáčená místa a skvěle se mu daří spíš v písčité půdě, i když není úplně vybíravý. Tomuto keři se vyhýbá většina škůdců i nemocí. Pravidelnou zálivku vyžaduje kromě prvního roku po výsadbě jen v období horkých a suchých dnů. Množit jej můžete pomocí řízků. Pro jeho umístění však vyberte slunné nebo částečně zastíněné místo, které je dobře chráněné před silným větrem.
Pravidelně keř prořezávejte
Aby byl tento ovocný keř zdravý a silný, je potřeba pravidelně jeho korunu prořezávat. Na začátku jara odstraňte veškeré slabé, mrtvé a poškozené větve. Tím ztenčíte jeho objem a umožníte dovnitř lepší přísun vzduchu a světla. Na keři by se nemělo nacházet více než 10–15 větví a výhonky starší 5 let, které už prakticky vůbec nekvetou. Prořezáváním větví keř omladíte a zajistíte dokonalé podmínky pro vývoj a růst nových výhonků.
chalupari-zahradkari.cz
22 h
udalosti247.cz
19 h
udalosti247.cz
20 h