Jak dodat oblečení dlouhotrvající vůni: Trik babiček nezná 9 z 10 Čechů
adbz.cz » Hobby » Jak dodat věcem ve skříni dlouhotrvající vůni: Babičky spoléhaly na obyčejné mýdlo, pomůže i vonný olejíček

Jak dodat věcem ve skříni dlouhotrvající vůni: Babičky spoléhaly na obyčejné mýdlo, pomůže i vonný olejíček

Pokud si chcete udržet ve své skříni s oblečením dlouhotrvající vůni, měli byste dbát na používání správných prostředků a uložit do ní vhodné výrobky či koření.

skrin obleceni
Zdroj fotografie: Aavindraa/ Creative Commons Zero, Public Domain Dedication

Mnoho lidí si čím dál více stěžuje, že věci v jejich šatníku po delší době začínají nepříjemně zapáchat. To je však běžná věc a její vysvětlení je naprosto jednoduché – uložené oblečení v uzavřeném prostoru postrádá jakoukoliv cirkulaci vzduchu, což může vést k větší vlhkosti a následně zatuchlému zápachu. Naštěstí však existují jednoduché triky, jak se tomuto problému vyvarovat, a to zcela přirozeně a bez potřeby utrácet příliš mnoho peněz. Důležité je především používat kvalitní aviváž a správné aromatické prostředky. 

1) Používejte kvalitní aviváž 

Pokud si chcete udržet voňavý šatník a stejně tak i své oblečení, rozhodně byste měli dbát na to, jakou aviváž používáte při praní. To je důležité zejména v případě ložního prádla a ručníků, které jsou náchylné k tvorbě vlhkosti nejvíce. Tento krok vám pomůže udržet příjemnou vůni v každé látce a zamezí tomu, aby v důsledku vlhkosti začala zapáchat – je však vhodné šatník čas od času provětrat nebo do něj uložit sáčky s odsavači vlhkosti. 

2) Mýdlo s trvalou vůní

Jedná se o poměrně jednoduchou a zároveň osvědčenou metodu, kterou používaly již pravděpodobně i vaše babičky. Nejvhodnější je především mýdlo s trvalou vůní, které stačí rozbalit a položit ho na libovolnou poličku ve skříni – vůně se sama od sebe rovnoměrně rozprostře. Aby byl účinek co nejefektivnější, pokuste se zvolit výrobek na přírodní bázi, nejlépe s obsahem esenciálních olejů. 

3) Esenciální oleje

Jedná se o další jednoduchou metodu, jak dodat příjemnou vůni oblečení ve vašem šatníku a ochránit jej před nepříjemným zatuchlým zápachem. Stačí si vzít bavlněnou látku, pokapat ji trochou vašeho oblíbeného éterického oleje (nejlépe se osvědčila levandule, rozmarýn a citrus) a následně ji umístit do šatníku. Skvěle se pak také osvědčily vonné dřevěné kuličky, které můžete zakoupit ve speciálních obchodech a většinou jsou již éterickými oleji napuštěny.

zena skrin svetr
Zdroj fotografie: Depositpohotos

4) Byliny a koření

S problémem vám dokáží pomoci také bylinky a koření, které mají příjemnou vůni, jako je levandule, máta, rozmarýn, skořice, vanilka, jasmín nebo hřebíček. Můžete je umístit do malých sáčků nebo miskových nádobek a poté vložit mezi oblečení nebo do jednotlivých poliček ve skříni – stačí si sehnat vhodné sáčky, nechat jednotlivé rostliny usušit a následně je v libovolném poměru smíchat. Tímto způsobem mimo jiné vyženete ze skříně všechen hmyz a dodáte oblečení dlouhotrvající vůni. 

5) Citrusové vůně 

Pokud máte rádi vůni citrusových plodů a chcete udržet svůj šatník bez zápachu, můžete do něj vložit kůru z citronu, pomeranče nebo grepu – tu však prvně nechte uschnout. Skvěle se také osvědčily citrusové esenciální oleje, které pravděpodobně vydrží delší dobu. Obecně je však důležité si uvědomit, že většina těchto způsobů může postupně vyprchat, a proto byste je měli pravidelně obměňovat, čímž ve své skříni udržíte dlouhotrvající vůni.