Pronájem kompletně zařízeného bytu za 25 Kč měsíčně? Žádný problém, IKEA nabízí lidem atypické bydlení
Bydlení na malém prostoru je v Japonsku poměrně běžné. Když se úkolu vybavit byt o rozměrech 10 m2 zhostí návrháři švédského domu Ikea, dějí se věci.
Japonsko se řadí mezi odborníky na tzv. mikrobydlení. I přesto že u nás jsme zvyklí na bydlení v řádech minimálně několika desítek metrů čtverečních a garsonky jsou určené především mladým, v Tokyu lidé žijí často v bytech o velikosti manželské postele. Mezi mladou generací je malé bydlení v Tokyu velmi oblíbené a do obytného prostoru o velikosti 4,5m2 jsou schopni vměstnat veškeré své vybavení a celý svůj život.
Bydlení ve velikosti tří tatami
V Japonsku se bydlení měří v jednotce „jo“. Jedná se o velikost jednoho tatami (jedná se o rohož, která je v Japonsku využívaná jako podlahová krytina). Developerská firma Spilytus nabízí standardně byty s obytnou plochou 3 „jo“, což jsou necelé 4 m2. K obytné ploše samozřejmě patří i kuchyňka, chodbička a sociální zařízení, takže je výsledná velikost bytu okolo 9 m2. I tak to na naše podmínky nezní jako bůhví jaký luxus.
V Tokyu se lidé takto extrémnímu bydlení museli přizpůsobit. Kromě malých bytů se po celém městě nacházení také různé kapslové hotely a Japonci se perfektně naučili pracovat s místem. Není tedy divu, že japonský styl bydlení padl do oka také návrhářům interiérů švédského obchodního domu Ikea.
Bydlení na malém prostoru
Nábytek z obchodního domu Ikea je velmi variabilní. Často už při instalacích návrháři pracují s každým centimetrem místa tak, aby žádný prostor nevyšel nazmar. Stejně tak tomu bylo ve chvíli, kdy tvůrci pracovali na vybavení bytu o podlahové ploše 10 m2. Ikea přišla s kampaní, která propaguje tzv. Tiny living, tedy život na malém prostoru. V době, kdy je vlastní bydlení takřka nedostupné pro velké množství mladých lidí se toto hnutí těší velké oblibě.
Ukazuje totiž, že i na malém prostoru se dají vytvořit příjemné podmínky pro život. Návrháři tak byt ve velikosti 10m2 brali jako výzvu, se kterou si bravurně poradili. Podařilo se jim šikovně využít prostor tak, aby v něm bylo místo na práci, uložení oblečení i odpočinek. To vše v přírodních a decentních tónech. Vysoké stropy se rozhodli využít umístěním úložného prostoru do výšky, čímž získali místo na pohodlnou pohovku v rohu místnosti.
Nájem pouhých 25 korun měsíčně
Nájem v tomto bytě bude stát v přepočtu pouhých 25 korun měsíčně a bude dostupný jen po omezenou dobu. Nájemce si bude muset platit poplatky za energie, ale byt mu bude dostupný do 15.ledna 2023. Podmínkou bylo, aby nájemce dosáhl minimálního věku 20 let. Příjem přihlášek skončil 3. prosince, takže se brzy rozhodne, který ze zájemců si bude moci na více než rok užít toto příjemně vybavené bydlení.
Jak se bydlení v malém líbí vám?