Podzimní přihnojování třešní, aby v létě ve velkém plodily. Použít lze organická nebo minerální hnojiva

K zazimování zahrady patří i starost o ovocné stromy. K velké úrodě třešní dopomůže správné hnojení na podzim.

i Zdroj fotografie: Ajta/ Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0
                   

Ačkoli v obchodech začíná vánoční horečka a regály jsou zaplněné tematickým zbožím, mnozí dávají přednost klidnému prostředí zahrady, která ještě před prvními mrazy vyžaduje hodně péče. Správné zazimování zahrady je velmi důležité, aby stromy, keře a rostliny přežily stav vegetačního klidu bez úhony. Abyste se v létě dočkali královské nadílky třešní, je právě nyní nejvyšší čas aplikovat vhodné hnojivo. A rozhodně se nemusíte upínat k 1 produktu. Vybírat můžete z opravdu široké škály možností.

Výběr hnojiva je čistě na vás

Aby se hnojivo mohlo řádně vstřebat, je nutné jej aplikovat asi měsíc předtím, než udeří první mrazy. Sledování dlouhodobé předpovědi počasí je tedy nezbytné. Třešně, obzvláště ty staré, mají poměrně rozložitý kořenový systém. V místech asi 1 metr od kmene proto vykopejte několik děr, do kterých budete vámi zvolené hnojivo dávat, aby se hnojivo dostalo ke všem kořenům. „Někdy počasí překvapí, a je tak potřeba nechat hnojení až na jaro. Důležitý je hlavně draslík,“ dodává zahradník s praxí pan Ivo M. z Holic.

Péče o třešně za dosažením slaďoučkých plodů: Základ je kvalitní hlína, hnojivo je třeba aplikovat na jaře i v létě

Organická hnojiva jsou velmi oblíbená

Velkou výhodou organických hnojiv je zpravidla jejich velmi nízká cena, pokud je tedy kupujete. Použít ale můžete také vlastní organické hnojivo. Za mě je nejlepší, a hlavně nejuniverzálnější kompost. Nabízí se ale také hnůj. Na 1 m² si vystačíte s asi 8 kg kompostu či hnoje. Kompost je možné obohatit také o vápno, na 1 kg kompostu dejte hrnek vápna. Vyplatí se i mulčování, například spadaným listím, které zadrží vláhu a chrání strom před plevelem, jak radí web JacksonsNurseries. Musí však být bez jakýchkoliv chorob.

Další oblíbenou možností je použití kvalitního dřevěného popela. Pokud přitápíte dřevem, tak o tento materiál jistě nemáte nouzi. Dřevěný popel je velmi bohatý především na draslík, který je podle webu TheGuardian základní živinou každé rostliny. Podílí se na fotosyntéze i správném absorbování vody a ostatních živin a minerálních látek. Na 1 m² si připravte 250 g popela. Ten se s deštěm vyplavuje, můžete jej použít i v průběhu roku pro doplnění živin. Jak jsme na adbz radili, pomocí obyčejného popela můžete vypěstovat opravdu krásné palice česneku.

Hotový kompost iZdroj fotografie: Uživatel MPCA Photos / Creative Commons / CC BY-NC
Kompost je nejlepším organickým hnojivem, vhodný je i pro třešňový strom

Minerální hnojiva mají vyvážený poměr živin

Pokud dáváte přednost minerálním hnojivům, rozhodně to není špatný krok. Tato hnojiva jsou často univerzální a významně zvyšují výnos. Dobrou volbou je například oblíbený superfosfát. V 10 litrech vody rozmíchejte 300 g produktu. Na 1 m² aplikujte zhruba 60 ml výsledného roztoku. Pokud zjistíte, že třešeň mění barvu listů v hnědou, chybí jí vápník. Ten snadno doplníte chloridem či dusičnanem vápenatým. Bohatým zdrojem vápníku mohou být i vaječné skořápky, jak jsme na adbz psali.

Jak se o třešně staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články