Hnojení rybízu vám zaručí bohatou úrodu | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Bohatá rybízová úroda: Soused touto směsí hnojí rybíz už 5. rokem a sklízí bobule velikosti hroznů

Bohatá rybízová úroda: Soused touto směsí hnojí rybíz už 5. rokem a sklízí bobule velikosti hroznů

Vitamíny nabité bobule rybízu jsou letní delikatesou. Když je budete správně vyživovat, vaše úroda bude extrémně chutná a bohatá.

sběr rybízu
Zdroj fotografie: iStock

Červený, černý nebo bílý. Každý má svého favorita a téměř na každé zahrádce jeden keřík rybízu najdeme. Rybíz je vynikající vitaminovou bombou, a navíc je velmi chutný. Pro bohatou úrodu je důležité správné hnojení. Na koláč, kompot, marmeládu nebo třeba limonádu. Rybíz má tolik možností využití, že je potřeba opravdu velké úrody.

Hnojení černého rybízu

Říká se, že pokud jsou bobule rybízu malé a kyselé, může to být jen ze dvou důvodu. Buď máte špatnou odrůdu, nebo starý keř. Možná si říkáte, že ani s jedním nic moc nenaděláte a nejlepší bude keř vyměnit. Než vám ale nový keř vyroste a začne plodit, bude to trvat pěkně dlouho, proto existuje i jednodušší a rychlejší způsob.

Vašim zachráncem může být hnojivo ze škrobu. Toto hnojivo si sami doma vyrobíte a nemusíte kupovat žádné chemické roztoky. Navíc je škrob pro rybíz velmi prospěšný, protože obsahuje spoustu užitečných prvků včetně draslíku. Po takovém obohacení půdy rybíz rychleji poroste a jeho bobule budou větší.

rybiz kvet a listy
Zdroj fotografie: Piqsels

Příprava hnojiva ze škrobu

Nejprve nasypte 1 balení (asi 200 g) škrobu do velkého hrnce. Přilijte 3 l vody, dejte vařit a za stálého míchání přiveďte k varu. Odstavte a nechte směs vychladnout, následně ji zřeďte v 10 l vody. Připravenou směsí můžete ovocné rybízové keře zalít. Místo kupovaného škrobu můžete využít i slupky brambor. Pokud budete celou zimu oloupané slupky z brambor sušit a sbírat, budete mít na jaře dost materiálu k přípravě hnojiva.

Celé 4 hrsti slupek dejte do kyblíku a zalijte horkou vodou. Slupky nechte ve vodě takto naložené 5 dní. Během těchto dní byste měli směs alespoň 3krát promíchat. Jakmile se na hladině objeví pěna, hnojivo je hotové. Aby se vašemu rybízu dařilo, přihnojujte jej tímto způsobem na jaře i na podzim. Zbavte se starých výhonků, aby bylo dost místa pro nové. Jedině správným prořezáváním a hnojením docílíte opravdu velké úrody.

Inspirace na řez černého rybízu

Zdroj: Extension