Bohaté muškáty díky jódu: Namíchejte si hnojivo z jediné kapky. Kolemjdoucí se budou nad vašimi parapety jen rozplývat
Pokud chcete, aby byly vaše muškáty po celou sezónu obaleny květy, pohnojte je levným a přitom velmi účinným hnojivem – stačí sáhnout pro jód.
Obsah
Jód je v zahradě velmi ceněným pomocníkem. Pomůže vám v boji proti škůdcům a chorobám rostlin a dokáže rovněž iniciovat tvorbu poupat. Přitom jde o velmi levné hnojivo, které je dostupné v každé domácnosti. Největším kamenem úrazu je v případě jódu správný poměr – své rostliny totiž můžete opravdu snadno přehnojit. A jak tomu zabránit například u oblíbených muškátů (Pelargonia)?
Jaké účinky má jód na rostliny
Jód je zahrádkáři oblíbený už po několik generací, v posledních letech je však spíše zapomenut. Nahradily ho široce dostupná komerční hnojiva, která však nemusí mít takový účinek, jak si mnohdy představujete. A co tedy umí?
- Urychluje růst sazenic,
- pomáhá při procesu fotosyntézy a významný vliv hraje i v metabolismu dusíku,
- citlivým rostlinám pomáhá lépe odolávat působení nepříznivých faktorů vnějšího prostředí,
- iniciuje hojné nasazování poupat i bohaté kvetení,
- urychluje nasazování a dozrávání plodů,
- dokáže úspěšně bojovat s většinou druhů plísní a bakterií,
- zlepšuje odolnost užitkových i okrasných vůči chorobám,
- chrání kořeny rostlin před hnilobou.
Jde o univerzálně platné charakteristiky, z nichž většinu jich lze bez potíží vztáhnout i na muškáty. A jak tedy jód při hnojení pelargonií co nejlépe použít? Pozor si musíte dát na správné dávkování i optimální frekvenci užití. Jinak hrozí nechtěné popálení listů nebo dokonce spálení kořenů.
Jak hnojit muškáty jódem
Základní ředění je velmi jednoduché – na 1 litr vody použijte jednu kapku jódu (pokud máte dojem, že kondice vašich zelených svěřenců není nejlepší, pak lze použít kapky až tři). Jednomu muškátu bohatě stačí 50 ml této tekutiny. Jde o tak účinné hnojivo, že ho není třeba aplikovat častěji než jednou za 2 až 3 týdny. Častější aplikace by byla spíše kontraproduktivní.
Existuje však i recept pro hnojení oslabených muškátů, tedy například těch, které jste na parapet umístili po přezimování ve sklepě. A co si připravit?
- 10 litrů vody
- a 40 kapek jódu.
Obě ingredience pečlivě promíchejte. Rostliny tímto roztokem zalévejte vždy na vlhkou půdu a nikdy ho nelijte přímo na stonek nebo listy. Hnojení stačí zopakovat každých 14 dní až do doby, než na muškátech začnou rašit poupata. Poté je možné přejít na výše uvedený recept.
Na co si dát pozor
Při hnojení dbejte na to, abyste jodovým roztokem nesmočili listy nebo stonky svých muškátů. Mohl by je nepříjemně popálit a mladé sazenice pak dokáže leckdy zcela zničit. Rozhodně tedy nejde o pomocníka pro nepečlivé zahradníky.
Jak bojovat s plísní u muškátů
Objevila se na vašich balkonových rostlinách plíseň? Pak použijte jódové ošetření a zasáhněte proti jejímu rozvoji včas. Tady už samozřejmě poučka o nesmáčení listů neplatí. Ředění jódu je zde absolutně bezpečné. A co si tedy připravit?
- 9 litrů vody,
- 1 litr mléka,
- 1 ml jódu
- a 1 polévkovou lžíci běžného tekutého mýdla.
Všechny ingredience dobře promíchejte a roztok nalijte do rozprašovače. Následně pečlivě postříkejte rostliny až do skanutí. Léčbu jódem opakujte každé 2 týdny, dokud onemocnění nezmizí. V případě potřeby je možné i o něco častěji (to platí především pro chladná a deštivá léta, která muškátům opravdu nesvědčí). A roztok lze použít i k ošetření jiných balkonových rostlin (například petúnií, begonií apod.).
Jaké triky používáte pro pěstování muškátů vy?