Aby účet za energie nebyl tak děsivý, stačí naplnit žrouta elektřiny po okraj: Kdo dá noviny do mrazáku, ten má téměř vyhráno
Krize na trhu cen energií zdaleka není zažehnaná. Vlna zdražování má zásadní vliv na rodinné rozpočty a většina českých domácností řeší, jak mohou spotřebu držet na uzdě.
Účty za energie, které se valí na české domácnosti, jsou děsivé. Vlna obrovského zdražování podle ekonomů hned tak neskončí. Proto se hodí tipy, jak uspořit v podstatě na čemkoliv. Jedním z největších žroutů elektrické energie, kterého máte doma a běží nonstop, je lednička a mrazák. Na rozdíl od radiátoru, kde prostě otočíte knoflíkem a snížíte teplotu, abyste ušetřili, to v případě mrazáku tak snadno nejde. Ale uspořit můžete.
Plný mrazák je úspornější
Efektivní chod mrazáku je v době rostoucích cen důležitý více než kdy jindy. Klíčem ke správnému fungování je množství potravin, které v něm uchováváte. Existuje totiž přímá úměra mezi naplněností mrazáku a spotřebou. Možná vás to překvapí, ale čím víc je naplněný, tím pracuje úsporněji. Aby tedy byly účty za energii nižší, měli byste šuplíky pořádně naplnit. Nemá ale smysl začít všechno bezhlavě mrazit.
Pokud máte v mrazáku dostatečné množství zásob potravin, a přesto je poloprázdný, vyzkoušejte tento jednoduchý trik. Spotřebič bude využitý na maximum, což se promítne v nižší spotřebě a ve vyúčtování. Potřebovat budete jenom noviny a uspoříte. Přesuňte všechny balíčky s jídlem ke krajům šuplíků a doprostřed mezi ně dejte v podstatě jakýkoliv zmačkaný papír.
Začne pracovat na plné obrátky
Pokud zvolíte noviny, budete zároveň šetrní k životnímu prostředí, protože za normálních okolností byste je po přečtení vyhodili. Mají ještě jednu výhodu. Hravě si poradí s nejrůznějšími nepříjemnými pachy. Stačí, když noviny po dobu jednoho týdne budete každý den měnit. Vyplnit poloprázdné šuplíky v mrazáku můžete ale i jinak. Například do nich vložte polystyren nebo třeba sáčky naplněné vodou. Led se může hodit třeba do nápojů.
Hospodárnější provoz plného mrazáku se může jevit jako záhada. Princip je ale velmi jednoduchý. Pokaždé, když otevřete dvířka mrazáku, začne do něj proudit teplý vzduch z místnosti. Když jsou šuplíky poloprázdné, dostane se ho tam víc. Při každém otevření dvířek tedy mrazák musí začít pracovat na vyšší obrátky, aby teplý vzduch ochladil a teplotu vyrovnal. Elektroměr se začne zběsile točit a účet za elektřinu naskakuje.