Kupované čističe jsou vyhozené peníze, doma se dají vyrobit za pár kaček
adbz.cz » Hobby » Kupované čističe jsou vyhozené peníze, doma se dají vyrobit za pár kaček a účinek je ještě silnější

Kupované čističe jsou vyhozené peníze, doma se dají vyrobit za pár kaček a účinek je ještě silnější

Čištění domácnosti se může často prodražit, a to zejména pokud jej provádíte pravidelně. Naštěstí si však můžete vyrobit své vlastní prostředky z levných ingrediencí.

sprcha cisteni
Zdroj fotografie: iStock

Abyste minimalizovali svůj dopad na planetu a zároveň ušetřili poměrně dost peněz, můžete si doma vyrobit vlastní ekologické prací prostředky. Ty vás vyjdou pouze na pár korun, neboť vyžadují pouze několik běžných ingrediencí, a navíc fungují často mnohem lépe, než jejich komerční verze. Níže jsme proto pro vás připravili několik receptů na ekologické čisticí prostředky, které vám pomohou udržet vaši domácnost co nejčistší. 

1) Tekuté mýdlo na nádobí 

Pokud vás již nebaví používat jar, můžete si vyrobit své vlastní, mnohem ekologičtější tekuté mýdlo na nádobí. K jeho přípravě budete potřebovat pouze 2 litry vody, 1 kus strouhaného kokosu (zhruba 200 gramů), 1 polévkovou lžíci ricinového oleje a 1 polévkovou lžíci cukru. Příprava je potom již jednoduchá: všechny ingredience povařte, dokud se zcela nerozpustí. Poté počkejte, až směs vychladne, a nakonec ji naplňte do lahví. 

2) Ekologický prací prostředek

Abyste prali ekologicky, můžete si připravit svůj vlastní prací prostředek. K tomu budete potřebovat 1 kus neutrálního kokosového mýdla, 2 citrony, 4 polévkové lžíce čpavku (biologicky odbouratelný) a 5 litrů vody. Příprava vypadá následovně: rozpusťte kokosové mýdlo v jednom litru horké vody a poté přidejte pět litrů studené vody. Do směsi následně vymačkejte citrony, přilijte čpavek a nakonec vše dobře promíchejte. Výrobek skladujte v lahvích. 

citron plody
Zdroj fotografie: Depositphotos

3) Víceúčelový mycí prostředek

Pro čištění své domácnosti si můžete také připravit víceúčelový mycí prostředek, který lze použít k čištění téměř jakéhokoliv povrchu. Budete potřebovat 1 litr vody, 1 polévkovou lžíci octa, 1 polévkovou lžíci čpavku, 1 polévkovou lžíci jedlé sody a 1 polévkovou lžíci kyseliny borité. Jakmile získáte potřebné ingredience, všechny je přelijte do větší nádoby a následně pořádně zamíchejte. Výsledný prostředek lze používat k čištění jakéhokoliv povrchu ve vaší domácnosti. 

4) Prostředek pro čištění oken a zrcadel 

Pro běžné čištění oken a zrcadel použijte směs ze 3 polévkových lžic octa zředěných v 1 litru teplé vody (pokud je sklo velmi znečištěné, očistěte je nejprve vodou a mýdlem). K osušení povrchu pak můžete použít bavlněnou tkaninu nebo staré noviny. Sklo se bude během několika minut opět krásně lesknout, a dokonce nebude mít ani tendenci se mlžit. 

jablecny ocet jablka
Zdroj fotografie: Depositphotos

5) Dezinfekční prostředek do koupelny

Vaše koupelna se může taktéž začít blýskat pomocí vámi připraveného prostředku. Budete potřebovat 1 litr alkoholu (nejlépe 70%), 1 litr vody, 1 eukalyptový list a 200 gramů kokosového mýdla. Příprava je poté naprosto jednoduchá: listy eukalyptu nechte 2 dny namočené v alkoholu. Jakmile uplyne stanovená doba, uvařte 1 litr vody s nastrouhaným kokosovým mýdlem, dokud se nerozpustí. Nakonec do prostředku přidejte vodu a eukalyptovou esenci a vše pořádně promíchejte. 

6) Čistič koberců

Pokud váš čtyřnohý přítel neustále zanechává na koberci stopy špíny, smíchejte v míse jednu čajovou lžičku čistého mýdla na nádobí a jeden šálek teplé vody. Skvrnu osušte, nalijte na ni mýdlovou směs a nechte ji alespoň 10 minut působit. Poté ji jemně drhněte hadříkem nebo kartáčem, dokud nebude skvrna čistá. Můžete opakovat i v případě vylitého vína nebo skvrn od mastných jídel.