Pravidelné větrání pračky pomáhá podle informací z webu BHG udržovat lepší kvalitu vzduchu ve vaší domácnosti. Spory plísní z pračky se mohou šířit do dalších prostor, ovlivňovat kvalitu vzduchu v místnosti a potenciálně způsobovat i dýchací problémy. A to jak lidem, tak zvířatům. Předcházet tomuto problému je přitom velmi snadné.
Proč v pračce vzniká plíseň
Po každém vyprání se v pračce vytváří ideální vlhké prostředí, ve kterém se daří plísním a houbám. Plísně totiž dávají přednost tmavým a vlhkým prostorám, a pokud nic neuděláte, mohou se začít tvořit do 24 hodin. Ovšem necháte-li dvířka pračky po jejím použití otevřená, umožníte tím cirkulaci vzduchu a vysušení vlhkosti, čímž toto riziko výrazně snížíte. A to opravdu stojí za to. Spory plísní a hub totiž nejen poškozují pračku, ale mohou vám způsobit i zdravotní problémy, jak uvádí server Espares.
Cesta k měkkým a perfektně svěžím ručníkům není tak klikatá, jak by se mohlo na první pohled zdát. Mnohdy stačí maličkost.…
více
Eliminace zápachu jako bonus
Zachycená vlhkost ovšem může vést k nepříjemnému zápachu, který dokáže prostupovat vaším prádlem klidně i týdny poté, co ho vyjmete z pračky a usušíte. Pokud však pračka vyschne, žádný zápach se tvořit nebude. „Já mám hodně vlhkou koupelnu, takže kromě otevřených dveří také vždy vysazuju zásobník na prací prostředky. Pračka se tak odvětrá rychleji a žádný zápach mě už netrápí,“ napsala nám do redakce svou radu paní Petra K. z Hradce Králové.
Pračku je třeba pravidelně čistit
Ovšem jen samotné odvětrávání mnohdy nestačí – plísně se mohou v pračce tvořit i tak – a to zejména v okolí těsnění bubnu, které vysychá zdaleka nejpomaleji. Proto je třeba jednou za měsíc (nebo častěji podle potřeby) váš spotřebič důkladně vyčistit.
Zásuvku na prací prostředky vyjměte a důkladně vypláchněte pod horkou vodou. Poté ji vydrhněte starým zubním kartáčkem, abyste odstranili zbytky pracích prostředků a další nánosy.
Těsnění dvířek otřete čisticím prostředkem proti plísním nebo směsí bílého octa a vody.
Nezapomeňte ani na odtokový filtr určený k zachycování žmolků a drobných předmětů, který by se měl čistit každých několik měsíců nebo podle pokynů výrobce. Pokud to neuděláte, nemusí voda odtékat správně.