Důvody skrývající se za prapodivnými zvyky koček

Lidi v naší populaci bychom mohli rozdělit na dvě poloviny ‒ na ty, kteří milují psy, a na ty, kteří nedají dopustit na své kočičí společníky. I ten nejvěrnější fanoušek kočiček ale připustí, že kočky mají své typické manýry a občas se chovají poněkud zvláštně. Chování koček se vyznačuje daleko menší dávkou předvídatelnosti, než je tomu u psovitých šelem.

i Zdroj obrázku: pixabay.com
                   

Mezi některé typické zvyky koček patří:

  • Schovávání se do lepenkových krabic
  • Otírání tváří o nábytek
  • Předení

Všude dobře, v bedně nejlíp

Už jste se ocitli v situaci, že přijdete domů, a vaše kočka nikde? Zoufale voláte, hledáte a nic? A najednou se objeví švihající ocas splývající dolů z papírové krabice od kuchyňského robota. Zdá se to poněkud zvláštní, ale kočky se rády schovávají do malých a úzkých prostor. Cítí se v nich bezpečně a poskytují jim dostatek soukromí pro pohodový odpočinek. Kvůli tomu můžete najít svou kočku i tam, kde byste ji opravdu nečekali.

iZdroj obrázku: pixabay.com
Kočky svým chováním mohou někdy překvapit

Letmé dotyky

Typické otírání o nohy může být někomu, kdo není zvyklý na kočky, velmi nepříjemné. Mělo by mu to ale polichotit, protože zvíře tím dává najevo svou náklonnost a lásku. Když se vás kočka sama od sebe dotýká, dává vám tím najevo, že se ve vaší přítomnosti cítí dobře a že vás přijala. Přízeň kočky je mnohem těžší získat, než je tomu u psa.

Pokud máte doma kočku, nejspíš jste si také všimli, že při průchodu obývákem otře svým obličejem každý kus nábytku a vybavení v místnosti. Nedělá to proto, že by vyjadřovala svůj kladný vztah k měkoučkému křeslu. Kočky mají ve tvářích ukryty žlázy, které produkují feromony. Pomocí těchto látek vytváří kočka pachové značky, kterými definuje své teritorium.

iZdroj obrázku: pixabay.com
Zjistěte, co kočka svým chováním vyjadřuje

Hlasité předení

Předení je charakteristický zvuk typický právě pro kočkovité šelmy (a pokud váš pes také přede, ujistěte se, že nemá mezi předky jiné šelmy než psovité). Kočky s námi tímto způsobem aktivně komunikují. Zjistily, že vrnění jim zajistí přesně to, co po nás chtějí ‒ dostatek pozornosti, mazlení a příjemných dotyků. Vrněním také vyjadřují pocity štěstí, radosti a spokojenosti.

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články