Proč se kočka často otírá o nohy? Variant je víc, jednou z nich je touha po pozornosti

Důvodů, proč se vaše kočka otírá o vás nebo různé předměty, je několik. V každém případě však jde převážně o projev lásky a oddanosti.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jedním z projevů a způsobů komunikace, které jsou tolik charakteristické pro kočky, je to, že se rády třou o lidi i předměty. Překvapí vás tím na schodech, když máte plné ruce apod. Stává se to třeba i když se vrátíte domů poté, co jste byli celý den v práci. Co se vám vaše kočka snaží říct, když se vám otírá o nohy? I když důvody se mohou různit, je to obecně známkou její lásky a oddanosti k vám. Když už vám, ale připadá, že to snad už trochu přehání, může být za tím i něco víc než jen náklonnost.

Jak poznat, že kočka žárlí

Kočky při získávání informací o okolním světě hodně spoléhají na svůj čich. Mají žlázy na bradě, tvářích, čele a dokonce i na tlapkách, které vylučují feromon. Tento feromon je pro lidi zcela bez zápachu, ale ostatní zvířata jej snadno cítí. Tyto pachy jim prozradí třeba to, zda je kočka samec nebo samice, jestli je v říji, a dokonce i náladu, ve které kočka v tu chvíli byla.

Když přijdete domů po celém dni, můžete s sebou donést i pachy jiných zvířat. Jestliže se proto o vás vaše kočka přespříliš otírá, může se pokoušet zanechat na vás svůj pach. Tím dává ostatním kočkám a zvířatům vědět: „Tento člověk patří ke mně.“ Jedná se o typ teritoriálního chování, kterým kočka naznačuje závazek. S teritoriálním chováním pak souvisí i škrábání předmětů a jejich značkování močí.

Kočka se dožaduje pozornosti

S kočkou je to jako s dítětem. Když se po dlouhém dni v práci nebo jen tak mimo domov začne kočka zběsile otírat o vaše nohy, pravděpodobně chce vaši pozornost. Může být třeba jen hladová a chce, abyste ji nakrmili. Nebo touží po vaší pozornosti a touží po tom, abyste si ji pochoval a hráli si s ní. Když se o vás otírá obličejem, je to její způsob, jak si vyžádat škrábaní po hlavě a mazlení.

Žena se mazlí s kočkou iZdroj fotografie: Freepik

Tření obličeje je chování, které naznačuje, že se kočka cítí bezpečně v blízkosti osoby, o kterou se otírá. Když se tře o neživé předměty, je to znakem toho, že je ve svém prostředí spokojená a šťastná. Takhle spokojená a sebevědomá kočka se také pozná dle toho, že má uvolněný obličej bez napětí kolem očí, uší nebo vousů.

Jak vytrvalá dokáže být při vyžadování pozornosti vaše kočka?

Zdroj: Thesprucepets

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Zobrazit další články