Bakterie zalezlé v dřevěných vařečkách a prkénkách neumyje myčka ani obyčejný jar. Je potřeba nádobí vyvařit
Na rozdíl od plastových nebo kovových kuchyňských pomocníků mají ty ze dřeva něco do sebe. Dají se použít na jakýkoli povrch, který nepoškodí, a vypadají skvěle i jako dekorace.
Obsah
Kuchyňské pomůcky ze dřeva jsou nejvděčnější a zřejmě nikdy nevyjdou z módy. Při správném používání vám mohou vařečky, lžíce, prkénka, naběračky nebo misky vydržet celý život. Můžete je bez obav použít na jakýkoli materiál, třeba na teflonovou pánev, a máte jistotu, že se povrch nepoškrábe ani jinak nepoškodí. Achillovou patou dřevěných kuchyňských pomocníků je jejich čištění. Potřebují víc péče než jejich plastové nebo kovové obdoby, které stačí vložit do myčky.
Každá rada není nad zlato
Abyste kuchyňské náčiní ze dřeva nepoškodili, do myčky je nedávejte. Povrch by se mohl začít deformovat, prohýbat a praskat. Prkénka i vařečky potřebují šetrné zacházení, takže je myjte pouze ručně. Můžete použít i klasický saponát, ale dlouho dřevěné kousky nemáchejte v horké vodě. Nenechávejte je ani odmočit. Vyhněte se i tomu, aby se vařečky delší čas válely ve dřezu položené třeba na talíři, na kterém jsou zbytky vody. Dřevo se nasákne vodou a zničí se.
Na internetu koluje spousta zaručených vychytávek, které mají údržbu dřevěného nádobí usnadnit. Ale buďte obezřetní, každá rada opravdu není ideální. Například mytí dřevěných vařeček v horké vodě, ve které je rozpuštěná jedlá soda. Mají se v ní máčet, dokud všechna špína a nečistoty nevyplavou na hladinu. Jenže delší pobyt ve vodě dřevu nesvědčí a kuchyňské nádobí můžete snadno zničit. Raději tuto vychytávku nezkoušejte.
S nepříjemným zápachem snadno zatočíte
Na vařečkách nebo naběračkách, které necháte vystavené delší čas působení vody, se mohou objevit praskliny ve dřevě, do kterých se snadno dostanou nejrůznější bakterie a zbytky jídla. Aby dřevěné nádobí vydrželo co nejdéle, umyjte ho v ruce prostředkem na nádobí, opláchněte v čisté vodě a hned je osušte do sucha utěrkou. Dřevo by mělo dobře vyschnout, takže je dobré nádobí pak položit na nějaké suché místo, kde se nenachází přímý zdroj tepla jako kamna nebo topení.
Stává se, že dřevěné kuchyňské pomůcky při častém používání nepříjemně zapáchají. Nejčastěji jde o prkénka, na kterých připravujete nejrůznější aromatické ingredience. Pokud běžné mytí odér neodstraní, můžete zkusit šikovnou vychytávku. Smíchejte vodu s octem nebo s citronovou šťávou a roztokem prkénko potřete. Pak ho opláchněte v čisté vodě. Pomoci může i jedlá soda, kterou rozpustíte ve vodě a prkénko následně omyjete. Nakonec ho opět opláchněte v čisté vodě.
Dřevěné kuchyňské kousky naolejujte
Pokud chcete, aby dřevěné nádobí vydrželo co nejdéle v bezvadném stavu, můžete ho zhruba dvakrát do roka naolejovat. Jde o rychlý a účinný způsob impregnace. Před tímto krokem je dobré vařečky napřed otřít citronem se solí, abyste je dezinfikovali, a nechat je přes noc pořádně vyschnout. Pak můžete aplikovat minerální olej, použít lze ale i obyčejný rostlinný. Nádobí pak bude lépe chráněno před vlhkostí i bakteriemi z jídla. Stačí, když nakapete trochu oleje do dlaní nebo na hadřík a čisté suché dřevěné kousky jím potřete.