Snižte náchylnost růží k nemocem a napadení – doprovoďte je vhodnými „sousedy“. Společně navíc budou kvést o sto šest
Nebojte se v zahradě experimentovat. Vysaďte růže ve společnosti nejrůznějších doprovodných rostlin, které podtrhnou jejich krásu.
Obsah
Zahrady podléhají módním trendům stejně, jako se jimi řídí kupříkladu svět módy, design a vybavení domácností nebo elektronika. Zatímco před několika lety se pěstovaly monokultury – za příklad stojí zmínit růže (Rosa) – v současné době se klade důraz na jejich druhovou pestrost. Protože solitérní růžové keře jsou náchylné k různým chorobám, napadení škůdci a rovněž se špatně zimují, je nutné je doprovodit vhodnými druhy rostlin, které jim nebudou konkurovat v nárocích na světlo, živiny ani vodu.
Růže v doprovodu tří společníků
Velmi oblíbenou kombinací, která dominuje v řadě anglických zahrad, je vysazování růže s náprstníkem (Digitalis), pelargonií (Pelargonium) a kontryhelem obecným (Alchemilla vulgaris). Náprstník k objemným růžovým keřům vytváří ostrý kontrast horizontální linie a svými zdobnými květy a nespočtem barev dokáže doplnit kterýkoliv růžový kultivar. Pelargonie poté vyplňují mezery mezi jednotlivými růžovými keři a zakrývají jejich nekvetoucí části.
Nejvhodnější volbou jsou ty druhy pelargonií, které tvoří kompaktní „polštáře“ květů, jež barevností doplňují ty od růží. Třetím věrným společníkem růžových keřů je kontryhel obecný. Ten se používá pro zjemnění přechodu mezi keři, rostlinami a trávníkem. Abyste se mohli těšit z takto zkombinované zahrady opakovaně, je důležité vhodně zvolit jejich rozmístění – náprstník je silně konkurenceschopný, proto je nutné ho každoročně redukovat.
Výrazné trvalky nahradí náprstník
Krása růžových keřů naplno vynikne v ostrém kontrastu husté horizontální linie, kterou kromě náprstníku dokáží vytvořit i stračka (Delphinium) a čechrava (Astilbe). Modré a fialové odstíny stračky skvěle ladí s růžovými, krémovými, bílými a broskvově žlutými odstíny růží. Čechrava nabízí barevných kombinací více, proto můžete volit dle svých preferencí. Při výsadbě ovšem myslete na to, že budete muset čechravu intenzivně zalévat a hnojit.
Rozvětvený kořenový systém růže bude čechravě odebírat potřebnou vlhkost a živiny. Nápaditou volbou je kombinace růží a lilií, které jsou nenáročné na živiny i vláhu, a tudíž se s náročnější růží výborně snesou. Rozrazil (Veronica), šater (Gypsophila) a violka vonná (Viola odorata) poté utvoří pestrobarevný koberec, který doplní vysázený kontryhel obecný.
Nebojte se netradičních kombinací
Kromě osvědčených doprovodných rostlin se růže stále častěji vysazují v doprovodu nejrůznějších trav, jehličnanů, pivoněk či plaménků. Okrasné trávy dokáží podtrhnout jedinečnost a křehkost růží – pro tyto účely jsou vysazovány společně s kostřavami, bezkolencem, ozdobnicí čínskou či rákosem. Jehličnany, kterými jsou túje (jinak zerav, latinsky Thuja), jalovec (Juniperus) nebo borovice kleč (Pinus mugo) zase růžím poskytují vhodné pozadí, na němž vyniknou jejich různobarevné květy.
Pokud se rozhodnete vedle růží vysadit pivoňky (Paeonia), prodloužíte si požitek z kvetoucí zahrady – obě rostliny se v kvetení totiž střídají. Ovšem aby pivoňky prospívaly, sázejte je po okrajích růžových záhonů. Zajímavou kombinací je rovněž růže s plaménkem (Clematis), s nímž se v kvetení opět střídají (tentokrát kvete dříve plamének). Jejich univerzálně ladící barvou je prý fialová nebo karmínově červená.
Jaké kombinace rostlin vedle sebe sázíte?