Postříkejte plevel domácím roztokem a celé léto budete mít klid
adbz.cz » Hobby » Přírodní postřik na plevel: Zlikviduje ho trocha octa, účinek se dá posílit solí

Přírodní postřik na plevel: Zlikviduje ho trocha octa, účinek se dá posílit solí

Plevel i s kořeny zlikviduje během 4 hodin octový postřik. Odolné rostliny spolehlivě zahubí octový koktejl se solí a mýdlem.

postrik plevel chodniku
Zdroj fotografie: Depositphotos

Plevel je známým postrachem zahrádkářů a majitelů nemovitostí s pečlivě udržovanou dlažbou a anglickým trávníkem. Souhrnně se tímto označením definují rostliny, které rostou na vybraném pozemku proti vaší vůli nebo nezávisle na ní. Čili plevelem může být i růže v záhonu s česnekem nebo afrikán uprostřed opečovávaného trávníku. Abyste si k plení nemuseli klekat co týden, vyzkoušejte octový postřik. Během 4 hodin budete mít po problémech.

Na plevel jedině octem

Každý, kdo se stará o zahradu, ví, že je na ní nekonečné množství práce. Ještě více se nadřete, když se snažíte udržet vysoký standard – například udržovaný chodníček z nášlapných kamenů či zámkové dlažby. Co chvíli se vám spárami prodírá plevel, který ničí nejen vizuální stránku díla, ale zároveň jej poškozuje. Abyste si ušetřili dlouhé hodiny opakovaného vytrhávání nechtěných rostlin, nesahejte po chemii. Vsaďte na obyčejný ocet.

Věděli jste, že například Roundup (totální herbicid) nahradil dříve používané glyfosáty obyčejnou kyselinou octovou jako svou jedinou účinnou složkou? Ocet se jako herbicid používal již dříve, jak zmiňuje ekologická poradna Veronika. Jeho jedinou nevýhodou je, že není selektivní. Zahubí tedy všechny rostliny, se kterými přijde do kontaktu. Aby byl skutečně efektivní, pohlídejte si jeho koncentraci. Na hubení plevele je nejúčinnější 20% ocet.

Postřik i na ty nejodolnější rostliny

Chcete-li ošetřit svou zahradu nebo pozemek, je vždy lepší sahat po přírodních herbicidech, hnojivech apod. než přidávat do půdy nové chemikálie. Přírodní prostředky jsou zpravidla šetrné, neškodí životnímu prostředí a po krátké době se s nimi půdní mikrobiom vypořádá. Na octový postřik budete potřebovat ocet (ideálně v koncentraci 20 % nebo alespoň 12 %) a rozprašovač. Ocet nalijte do lahvičky rozprašovače a postříkejte s ním nechtěné rostliny.

bílý ocet
Zdroj fotografie: Freepik

Mějte na paměti, že se jedná o totální herbicid. Ošetřujete-li třeba záhon, užitkové rostliny zakryjte a postříkejte pouze plevel. V případě, že se potýkáte s rostlinami s hlubokými kořeny, vyzkoušejte octovou bombu, jak doporučuje server Kupi.

Smíchejte 2 litry octa (20 % či 12 %), 125 mililitrů saponátu a půl kilogramu soli. Vše dobře promíchejte, až se sůl zcela rozpustí, přelijte do lahve s rozprašovačem a poté aplikujte na plevel. První výsledky byste měli v obou případech vidět během několika hodin.

Podívejte se, jak vypadá likvidace plevelu octem (v tomto případě pouze 8 %) v praxi.