Použijte vaše dezinfekční prostředky správně | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Celý život děláte stejnou chybu. Nesprávným používáním čistících prostředků ztrácíte čas i energii

Celý život děláte stejnou chybu. Nesprávným používáním čistících prostředků ztrácíte čas i energii

Správná hospodyňka miluje svůj domov čistý, uklizený a voňavý. Ne vždy se to ale podaří, protože mnoho prostředků je používaných špatně. Vyhněte se tomu.

cistici prostredky
Zdroj fotografie: Pixabay

Každou domácnost je potřeba uklízet. Nikdo nechce, aby se nám doma množily nebezpečné bakterie, které mohou způsobovat snížení imunity či potíže se zažíváním. Aby se tak nedělo, každý z nás má doma několik prostředků, které k úklidu využije. Možná vás to překvapí, ale jste si opravdu jistí, že čističe, které se skrývají v koupelnové skříňce, jsou správně používané?  

Správné používání dezinfekčních ubrousků

Dezinfekční ubrousky jsou pro rychlé dezinfikování povrchu a čištění přímo ideální. Hodí se na cestách, ale i v domácnosti. Pokud ale použijete špatné ubrousky, jejich účinek je minimální nebo žádný. Ne všechny jsou stejné. Doporučujeme před zakoupením, abyste si ubrousky prohlédli. Měli byste se na nich dočíst, že spolehlivě dezinfikují povrchy, ničí bakterie a viry. 

vlhcene ubrousky
Zdroj fotografie: Depositphotos

Ubrousky by také měly být pořádné vlhké. Pokud tomu tak není a zrovna takové koupíte, nalijte do nich 70procentní isopropylalkohol. Před použitím zavřete a nechte nasáknout všechny ubrousky. Pokud přetřete povrch ubrouskem, dezinfekční tekutina na ubrousku by měla zanechat mokrou stopu alespoň po dobu jedné minuty. Pokud tomu tak není, nelze s nimi zničit veškeré bakterie. 

Špatně použité chlorové bělidlo

Takové bělidlo je obsažené v různých dezinfekčních prostředcích. Je široce používané v domácnostech, ale i v nemocničních zařízeních. Také se často používá při bělení oděvů. Aby byla jeho síla využita na sto procent, je třeba si pamatovat, že se nesmí skladovat v průhledné nádobě při vysokých teplotách. Jinak jeho účinky nebudou efektivní. 

belidlo zena
Zdroj fotografie: Depositphotos

Nepříznivé podmínky skladování ovlivní stabilitu výrobku, proto jej vždy uchovejte do 25 stupňů. Bez ohledu na to, zda je láhev s bělidlem otevřená, či ne, přibližně za dvanáct měsíců prostředek ztrácí svou účinnost. Chemické ionty se přemění na vodík a kyslík. Aby byl prostředek účinný, měl by obsahovat 5,25 % až 6,15 % koncentrace chlornanu sodného. Rádi bychom ještě upozornili, abyste bělidlo nikdy nemíchali s octem, čpavkem nebo alkoholem.  

Bílý ocet a jeho použití

Destilovaný bílý ocet není toxický a je tedy ideální pro čištění v domácnosti. Nedráždí dýchací cesty a nezpůsobuje alergie. Navíc dokáže dokonale zničit různé druhy bakterií a virů. Také je vhodný jako přípravek na praní prádla, zajistí stálost barev, měkkost ručníků a dokonale odstraní skvrny. Odstraňuje vodní kámen a usazeniny. 

ocet
Zdroj fotografie: Depositphotos

Ovšem některé povrchy může ocet poškodit. Vyhýbat byste se měli kontaktu octu s přírodním kamenem, například žulou, mramorem a křemenem. Dokáže totiž rozleptat jejich povrch. Pozor také na spáry a voskované povrchy. Je rovněž potřeba upozornit na chlorové bělidlo a ocet – vzniká dráždivá kyselina peroctová, která působí jako žíravina pro plíce.  

Peroxid vodíku použijte vždy správně

Jemné bělidlo dokáže dezinfikovat povrchy a odstraňovat skvrny na oblečení a na některých površích v domácnosti. Sehnat ho lze v každé lékárně v koncentraci od tří do deseti procent. Tříprocentní roztok je vhodný pro dezinfekci ran. Peroxid je vždy potřeba skladovat v tmavé láhvi, mimo dosah světla a tepla. 

peroxid tabulka
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pokud se však molekuly rozpadnou, nijak vám to neublíží. Ale pokud při otevření a práci s peroxidem vymizí jeho charakteristické zašumění, používáte pouze obyčejnou vodu, která bude stejně účinná jako ta z vodovodu. Nejlepší tedy bude, pokud peroxid zužitkujete do šesti měsíců po otevření. Má také mírně bělící schopnosti, proto jej nikdy nepoužívejte na tmavé textilie.  

Dezinfekční prostředek na oblečení

Nezáleží na tom, jaký dezinfekční prostředek používáte. Ať už je to borovicový olej, savo, fenolický prostředek, chlorové bělidlo a jiné, je třeba ho používat správně. Nebo vaše peníze budete pouze prolévat kanalizací. Je nutno použít dezinfekci vhodnou pro daný typ textilie. Například chlorové bělidlo by mělo být do dávkovače pračky nalito až uprostřed pracího cyklu nebo během máchání.

uklid zena
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pokud byste ho použili již na začátku praní, účinek bělidla by byl snížen. Během máchání také můžete přidat borovicový olej a fenolické dezinfekční prostředky. Zůstanou tak v tkanině. Je totiž potřeba, aby prostředek v textilii zůstal neopláchnutý přibližně pět a více minut. Jedině tak bude mít možnost zničit co nejvíce bakterií. 

Zdroj: TheSpruce