Máte doma starý nábytek? Neopovažte se ho vyhazovat. Můžete za něj dostat velkou sumu peněz
Zdědili jste pozůstalost nebo máte doma jednoduše nábytek staršího data výroby? Můžete za něj získat desetitisíce korun.
Dennodenně končí na skládkách hromady starého nábytku. Většina z vás, ať již z nevědomosti nebo z lenosti, při rekonstrukci stávající či vyklízení zděděné nemovitosti původní nábytek jednoduše vyhodí do objemného odpadu. Sice máte úklid rychle hotový, nicméně se možná nevědomky připravujete o desetitisíce. Některé starožitné kousky mají pro sběratele a muzea totiž nevyčíslitelnou hodnotu.
Sběratele a antiky zaujme i nenápadná kredenc
Zapátrejte v paměti, kdy jste se naposledy zbavovali starého nábytku. Nebyl mezi vyhozenými kusy lakovaný bar, nízká kredenc z masivu nebo křeslo s výrazně klenutými opěrkami? Pokud ano, možná jste vyhodili cennou starožitnost. Příště doporučujeme pozvat si znalce, který vám na starý nábytek vypracuje odborný posudek. Na jeho základě můžete navštívit vybrané antiky, popřípadě se můžete pokusit nábytek prodat v online aukcích.
Webová stránka Homago uvádí, že aukční prodej je mnohdy výhodnější než přímý odkup vetešnictvím. Sběratelé se totiž budou předhánět, aby vzácný kus získali pro sebe. Abyste zvýšili své šance na výhodný prodej, nábytek pečlivě nafoťte (včetně uvedeného roku výroby), popřípadě podpisu nebo signatury a určitě zapátrejte v širokých vodách internetu a zjistěte si o svém kousku více informací.
Čtyři velmi hodnotné styly
Obecně se za starožitný považuje nábytek vyrobený před r. 1945. Jeho prodejní cena se odvíjí od jeho skutečného stavu. Proto, když zjistíte, že máte doma např. židle ve stylu art deco, které mají ale potrhané čalounění, neváhejte si trochu připlatit a kontaktujte šikovného čalouníka, který židlím svým zásahem přidá na ceně pár desítek tisíc. Orientační cenu můžete zjistit třeba na stránkách Modernisty, kde jsou vystavené různé starožitné kousky.
V České republice je ceněný zejména nábytek ve 4 stylech, a sice funkcionalistickém (zastoupený např. designéry Jindřichem Halabalou, Robertem Slezákem nebo Josefem Hůrkou), art deco (cenění jsou např. designéři Pavel Janák, Adolf Loos a již zmíněný Jindřich Halabala), kubistickém (např. tvorba Vlastislava Hofmana nebo Pavla Janáka) a ve stylu bruselském.