Malá garsonka je proměněna v palác. Kaskádové multifunkční rozložení nábytku nabízí i pracovnu
O tom, jak vhodně uspořádat nábytek v malém bytě, přemýšlí (s postupující bytovou krizí) čím dál více lidí. Nechte se inspirovat konkrétním řešením od renomovaných architektů.
Situace na trhu s nemovitostmi se dlouhodobě nelepší. Bytů je málo a ty, které jsou dostupné a zároveň dispozičně příznivější, jsou přemrštěně drahé. Lidé se tedy často uchylují k nákupům bytů o dispozicích 2+1, 2+kk, 1+1 či garsoniéry a následně se potýkají s jejich zařizováním. Ačkoliv by se mohlo zdát, že zabydlet menší prostor je snazší než zabydlet větší, není tomu tak. Umístit do malého bytu všechen potřebný nábytek bývá často oříšek i pro bytové architekty. Ti si proto rádi vypomáhají tzv. multifunkčním nábytkem.
Mladí lidé mají na prostor více požadavků
Trendy, které hýbou soudobou společností, značně ovlivňují i podobu bytových prostor. Ačkoliv stále existuje velká skupina těch, kteří touží po opravdu velkém bytu (především rodiny), pomalu začíná převládat generace, která by se dala označit za „generaci singles“. Jako tzv. singles se dají označit lidé ve věku 25–40 let, kteří jsou ekonomicky nezávislí, bez dlouhodobého partnerského vztahu a s vlastní domácností. Tito lidé poté mají na své bydlení, přirozeně, odlišné nároky.
- Zdroj fotografie: Se souhlasem Kimberley Mok
- Zdroj fotografie: Se souhlasem Kimberley Mok
Člověku, který žije sám, stačí kupříkladu byt o menší výměře. Další, důležitou změnou, je důraz, který lidé kladou na multifunkčnost svého bytu. Ten musí splňovat mnohem více kritérií než byty, které obývaly předcházející generace. Za příklad může sloužit požadavek na odpočinkovou a zábavní zónu (v případě návštěvy více přátel), standardní obývací pokoj, dostatek úložných prostor a pohodlný jídelní kout. Se stejnými požadavky se musela vypořádat singapurská firma Metre Architects.
Uspořádání miniaturního bytu byl oříšek
Firma Metre Architect zrealizovala na přání své klientky přestavbu singapurského bytu o výměře 43 m2. Mladá žena si přála, aby byl prostor skutečně multifunkční – v bytě chce pořádat večírky, setkávat se s přáteli a mít komfort obývacího pokoje, plnohodnotné ložnice i dostatku úložných prostor. Architekti se proto nejprve zaměřili na funkční rozdělení prostoru. Hlavní obytnou a spací část bytu oddělili skleněnou stěnou od vstupní haly a kuchyně. Docílili tím snížení hluku z chodby a eliminaci pachů z vaření z kuchyně.
- Zdroj fotografie: Se souhlasem Kimberley Mok
- Zdroj fotografie: Se souhlasem Kimberley Mok
K uspokojivému využití hlavního prostoru nechali poté vyrobit masivní kus nábytku na míru. Ten je řešený kaskádovitě, přičemž nejvýše je umístěná spací zóna. Do té je přístup po schodech, které zároveň disponují úložným prostorem a mohou sloužit i k sezení. Naopak nejníže je zabudována čalouněná sedací plocha, jež disponuje integrovaným postranním stolkem. Před ní je umístěný velký jídelní stůl – může sloužit jak pro pohoštění přátel nebo pro práci na notebooku, tak ke svému původnímu účelu.
- Zdroj fotografie: Se souhlasem Kimberley Mok
- Zdroj fotografie: Se souhlasem Kimberley Mok
Pro účely večírků je možné využít jídelní stůl a obytnou zónu, ale také menší balkon, kterým byt rovněž disponuje. Co se týče úložných prostor, těch je v bytě ukryto velké množství – například skryté prostory pod schodištěm, postelí či televizorem, velká šatní skříň apod. Aby architekti docílili optimální světlosti prostoru, použili v kuchyni za pracovní desku netypický skleněný obklad. Ten prostor opticky zvětšil a zároveň díky odrazu světla prosvětlil.
Jaká řešení používáte k uspořádání malého prostoru u vás v domácnosti?
Zdroj: Treehugger, PortaDoors
udalosti247.cz
10 h
udalosti247.cz
11 h
udalosti247.cz
11 h
udalosti247.cz
11 h