Pravidelná péče o troubu by měla být rutinou. Ne vždy na to ale zbývá čas a trouba se zanáší připáleninami. Zbavíte se jich snadno pomocí obyčejné mince.
Trouba patří k nejčastěji používaným spotřebičům v domácnosti. Ať už jste se rozhodli připravit slavnostní pečeni, pizzu, zapékané pokrmy či sladké pochutiny, ne vždy se podaří odhadnout to správné množství. Část pokrmu, šťávy či sýra pak vyteče a začne se vlivem panující vysoké teplotě velmi rychle připékat k povrchu trouby. Tyto spáleniny pak není vždy jednoduché odstranit. Pokud nemáte ve vlastnictví samočisticí troubu, která tyto problémy vyřeší za vás, je nutné vyčistit troubu manuálně. Například pomocí obyčejné mince.
Pomůže jedlá soda a mince
Hydrogenuhličitan sodný, lidově známý jako jedlá soda, je velmi oblíbený přípravek se spoustou využití. Výtečně funguje při potížích s pálením žáhy, jelikož neutralizuje žaludeční šťávy. Je ovšem hlavně nepostradatelným pomocníkem každé správné hospodyně, která chce mít vše dokonale čisté, a ještě na tom ušetřit nemalé peníze. Jedlá soda vyčistí vodní kámen, uvolní ucpaný odpad, pohlcuje zápachy a vlhkost a v neposlední řadě se dá použít jako univerzální čistič. Pomocí jedlé sody a tablety do myčky můžete například dokonale vyčistit zanesený rošt z trouby.
Vyčistit se ale pomocí jedlé sody dá i samotná trouba, kde ulpěla nějaká ta připálenina. V prvé řadě je potřeba troubu vyčistit za pomoci oblíbeného čisticího prostředku a odstranit tak většinu nečistot. Ne vždy se ale podaří zbavit opravdu všeho. Na zbylé připáleniny naneste kašičku z jedlé sody a vody. Nechte směs několik málo minut působit a vezměte si na pomoc minci. Pomocí mince šetrně vyškrábejte zbývající nečistoty. Jde to velmi snadno a trouba bude už po krátké chvíli jako nová.
Troubu vyčistíte i solí
Existuje několik dalších způsobů, jak troubu levně a šetrně zbavit nečistot. Pravidelná péče a čištění vám může usnadnit spoustu času a sil. Pokud totiž troubu čistíte opravdu jen sporadicky, nečistoty se nakupí. Naopak čistíte-li troubu po každém užití, zabere to jen chvilinku. Rozhodně ale čištění trouby neberte na lehkou váhu. Připečené kousky se s každým zahřátím pálí čím dál tím více a uvolňují karcinogenní látky. Nehledě na fakt, že spálenina pak prostupuje i pokrmem, který pečete. A ten pak rozhodně nevoní.
Pokud máte troubu, jistě víte, že abyste ji mohli používat, musíte ji pravidelně čistit. To ovšem není vždy jednoduché. Tento proces si však…
více
Na vyčištění trouby můžete použít například i kuličku z alobalu, kterou se nečistoty snadno odstraňují. Výborně ale funguje kombinace soli, vody a jedlé sody. Udělejte z nich pastu, naneste na postižené místo a nechte působit několik hodin, ideálně přes noc. Do druhého dne se vytvoří krusta. Položte na ni papírové utěrky namočené v teplé vodě, aby se uvolnila, a následně snadno pomocí gumové stěrky celou nečistotu odstraníte.