Chcete mít dvojnásobnou úrodu cuket oproti sousedovi? Semena cuket je dobré nejprve probudit. Tajemství zahradníků tkví v namáčení
Toužíte po velké úrodě a dlouhé sklizni cuket? Pěstujte cukiny ze semen, která nejprve namočíte.
Obsah
Kdo má nejen okrasnou zahradu, ale i kus záhonu ví, že je potřeba dopředu plánovat, co vše na něm vysází. Některé plodiny se snesou s jinými, jiné vůbec. Také záleží, kde je záhon umístěn, zda ve stínu nebo na něj celý den praží sluníčko. To vše ovlivňuje, zda na něj nasadíte jahody, okurky, rajčata nebo třeba cukety. Zrovna ty jsou ideální i pro úplné začátečníky. Jejich pěstování je nenáročné a snadné.
Semena cukety
Cuketa je jednoletá plodina, která obsahuje pouze 27 kalorií na 100 g produktu. Je tvořena hlavně z vody, a je tedy ideální při redukční dietě i zdravém životním stylu. Rostlina cukety, jak ji známe dnes, je vyšlechtěná v Itálii, odkud také pochází název cukina. Jde o rostlinu tvořící keř s tmavě zelenými listy. Kvete žlutě výraznými květy, ze kterých pak vyrostou podlouhlé plody připomínající okurku. Mají zelenou, žlutou nebo žlutozelenou barvu a uvnitř bývají semena, která se vykrajují.
Pěstování cukin
Pokud si chcete zajistit dobrou úrodu, vysazujte již sazenice. To urychlí dobu kvetení a následně prodlouží sběr plodů. Sazenice si můžete zakoupit anebo vypěstovat ze semen. Taková rostlina bude zvyklá na prostředí, ve kterém vyroste. Semena lépe vzejdou, když se před uložením do země připraví. Musíte je probudit k životu, a pak lépe porostou.
Jednou z možností je semena namočit do vody, kterou obohatíte o jak dezinfekční látky, tak i o nutriční. Ty dodají potřebné živiny a semena zbaví zárodků chorob, hub a cizopasníků. Namáčet můžete v klasické kohoutkové vodě nebo klidně v rozpuštěném sněhu. Co se týká doby, nechte je namočené až 12 hodin.
Odstranění infekce
Není nic horšího než zasadit semena a pak se dívat, jak chátrají a v podstatě neklíčí. Dělají to semínka stará, poškozená, plesnivá apod. Dopřejte jim proto kůru a zajistěte si dobrý start. Jak vyrobit výživnou emulzi?
- 1 g manganu a 5 l teplé vody
- 5 g jedlé sody na 1 litr vody
Tím, že semena namočíte, narušíte jejich slupku, a to pomůže výživným látkám dostat k samému jádru. Pak může vyrůst silná sazenice. Vodu k namáčení klidně obohaťte i o růstovou složku.
Mrazení semen
Asi vám to bude připadat podivné, ale namočená semena vložte v gázovém sáčku do mrazáku. Postačí na 3 dny a sami se budete moci přesvědčit o úspěšnosti této metody. Slupka popraská, voda a vzduch tak semeno lépe prostoupí a první klíčky na sebe nenechají dlouho trvat. Opět to prospívá k lepšímu vzrůstu a prospěchu.
Probuzení starých semen
Našli jste stará semena a je vám líto je vyhodit? Jejich stáří nevadí, ale musíte je probudit. Jak na to? Jsou metody, které můžete vyzkoušet.
- Střídání různých teplot – Zabalte semena do sáčku z gázy a postupně 5x po sobě je střídavě namočte do horké a studené vody. Postačí 2-3 sekundy. Šok ze změn teploty bude pro semínko velmi osvěžující.
- Roztok manganu – Připravte si roztok z hrstky cibule a 1 l vody. Výslednou emulzi smíchejte s 1 l popela. Přidejte 0,2 g kyseliny borité, 5 g jedlé sody a 1 g manganu. Do této směsi semena ponořte.
Jde to i jinak
Cuketa je skutečně nenáročná plodina. Jde to poznat už i u jejich semen. Můžete je opatrovat, mrazit i namáčet. Ale pro ty, kteří neradi čekají, máme dobrou zprávu. Toto vše není nutné. Jde to i bez toho. Klidně je namočte do obyčejné vody bez přídavku dezinfekce apod. Úrodu si užijete, tak či onak.