Česnek podpoří kvetení orchideje a zlikviduje škůdce. Dá se použít jako roztok, ale postačí i slupky v květináči
Dopřejte svým orchidejím to nejlepší a jednou za 2 týdny je hnojte česnekovou zálivkou. Dodáte jim potřebné živiny a podpoříte rychlý růst nádherných květů.
Orchideje můžete ve volné přírodě nalézt na kmenech stromů. V domácnostech jsou pečlivě vyskládané na parapetu. Co do četnosti jsou v Česku pravděpodobně nejpěstovanější „pokojovkou“. Kromě faktu, že jsou dostupné (běžně je naleznete v každém supermarketu), jsou také velmi dekorativní. Květy jim navíc vydrží poměrně dlouho. Co ale dělat, když nekvetou? Můžete je povzbudit česnekovou vodou. Podle zahrádkářů se jedná o učiněný zázrak.
Posilující česneková zálivka
Česnek (Allium sativum) obsahuje vysoké množství vitamínů, minerálů a antioxidantů. Z těch nejznámějších se jedná o vápník, hořčík, železo, sodík, síru, selen, zinek, fosfor, vitamíny A, E, D, C a vitamíny skupiny B. Vědci jej označují za přírodní antibiotikum, imunitní stimulant a pomocníka v boji s viry a plísněmi. Stejně příznivě, jak působí na lidský organismus, tak má blahodárný vliv na celkové zdraví rostlin.
Rostlinám pomáhá posilovat kořenový systém, zvyšuje jejich obranyschopnost a podporuje kvetení. Jako bonus podle webu NašeZahrada odpuzuje škůdce a likviduje plísně. Chcete-li svým orchidejím dopřát to nejlepší, připravte jim česnekovou zálivku. K její výrobě budete potřebovat jen půl palice česneku a převařenou vodu. Oloupaný česnek rozdrťte a i se slupkami vhoďte do skleněné/kovové mísy. Následně jej zalijte vroucí vodou.
Nechte jej louhovat alespoň 24 hodin na tmavém a chladném místě. Po uplynutí stanovené doby výluh přeceďte do uzavíratelné lahve. Budete-li ho skladovat v lednici, vydrží vám i několik měsíců. Zálivku míchejte v poměru 1:2 – jeden díl výluhu, dva díly vody. Orchideje před zaléváním navlhčete, abyste je ochránili před popálením. Poté je zalijte ke kořenům. Asi po půl hodině přebytečnou vodu vylijte.
Zálivku používejte maximálně 1x za 2 týdny
Již za 2 měsíce byste měli vidět první výsledky – nekvetoucí orchideje budou plné krásně barevných květů nebo alespoň puků, jak uvádí web Pěstujeme. Pozitivních změn byste si měli všimnout i na kořenovém systému rostliny, který by se měl rozrůst, a na listech, jež budou větší a vitálnější. Česnek také spolehlivě zlikviduje případné škůdce nebo plísně.