Česneková tinktura je elixír života pro vaše orchideje. Za jediný měsíc vás obdaří až 50 květy
Pokud chcete svým orchidejím dopřát jen samé výhody, je třeba začít u toho, čím je zaléváte. Podívejte se tak na tuto česnekovou tinkturu.
Česnek posiluje zdraví nejen lidského organismu, ale také toho rostlinného. Pokud z něj vytvoříte spolu s dalšími ingrediencemi tinkturu, dokáže tento koncentrát soustavně dezinfikovat půdu a být spolehlivým prostředkem prevence veškerých nemocí. Abyste tak svým orchidejím poskytli pouze samé výhody, je třeba znát pravidla pro přípravu toho správného nálevu.
Správné použití tinktury
V jednom stroužku česneku je uloženo mnoho užitečných látek, mezi které patří například síra, minerální soli, organické kyseliny a látky s antioxidačními vlastnostmi. Mimo to je tato potravina také velmi lehce vstřebatelná živými organismy, čímž se stává přívětivou právě pro vaše orchideje. Pokud budete používat česnekovou tinkturu pravidelně, přinesete rostlinám velmi mnoho výhod, mezi které patří především:
- Dezinfekce půdy
- Ničení patogenních mikroorganismů: virů, bakterií, plísní
- Udržení imunity právě přesazené rostliny
- Stimulace růstu listů a květů
Česneková tinktura je přírodní a zároveň velmi levný prostředek pro prevenci kterýchkoliv onemocnění rostlin. Samozřejmě je třeba řídit se podle určitých pravidel, abyste rostlině nijak neuškodili.
Kdy orchideje zalévat
Zalévání orchidejí česnekovou vodou se provádí kdykoli během roku. Je však třeba brát v úvahu, že optimální je zalévat rostliny maximálně jednou až dvakrát měsíčně, čímž jim poskytnete dostatečnou prevenci a nijak jim neuškodíte. Pokud je však nutné rostlinu ošetřit, protože se objevili škůdci, zalévejte ji tinkturou jednou až dvakrát do týdne, dokud nepřátele dostatečně nevyhubíte.
Je ovšem zamítnuté, abyste používali česnekovou tinkturu během kvetení orchidejí. Některé obsažené látky totiž mohou poškodit jemné okvětní lístky. Extrakt se mimo jiné snadno připravuje v domácích podmínkách a nepotřebujete k tomu mnoho. Připravte si pouze čerstvý česnek, destilovanou nebo filtrovanou vodu, lis na česnek a 1-1,5 litrovou sklenici se šroubovacím uzávěrem.
Recept na přípravu koncentrátu:
Nyní již k samotnému receptu. Někdy se do tinktury přidává také kyselina jantarová, protože zlepšuje léčivé vlastnosti česneku a zvyšuje počet pupenů. Pokud však nechcete nic riskovat, raději ji vynechejte. Postup:
- Vyloupejte 170 gramů česneku a stroužky oddělte.
- Nyní stroužky rozdrťte drtičem do misky, aby byla směs pohromadě.
- Vezměte litr destilované či filtrované vody a zahřejte ji na teplotu 35-40 °C
- Vodu nyní nalijte do sklenice a dovnitř vložte česnek, přičemž sklenice pořádně zašroubujte.
- Sklenici postavte na pět dní na tmavé místo a pravidelně ji protřepávejte.
Koncentrát po pětidenním vyluhování uchovávejte výhradně v ledničce. Pokud vám však tinktura začne kvasit a budete zapáchat kyselinou, nelze ji již používat, protože by namísto dezinfekce půdu poškodila. Před zaléváním orchidejí zřeďte česnekový nálev v poměru 1,5 lžíce na 0,5 litru rozpouštědla. Tento optimální poměr umožňuje dostatečné nasycení půdy antiseptickými látkami a minerálními soli.