Časté chyby, kvůli kterým těsto nechce vykynout: Droždí „od oka“ a studené ingredience
Pozor na časté chyby, kvůli kterým vám těsto nevykyne. Některé z nich možná děláte i vy a vůbec si to neuvědomujete.
Obsah
Už se vám někdy stalo, že jste zadělali na kynuté těsto a ono jednoduše nevykynulo? Pohled na splasklou kouli těsta dokáže nejednu hospodyňku rozesmutnit. Někdy si ale za nevykynutí těsta můžeme sami. Dopouštíme se totiž chyb, které zkazí veškerou naši snahu.
Zapomeňte na droždí „od oka“
Myslíte si, že pečení není žádná věda? Není to tak úplně pravda. A třeba takové nedodržování doporučeného množství surovin dokáže napáchat mnohem větší škody, než si třeba dokážete představit. Dodržujete gramáž? Nebo vše děláte tzv. od oka?
Pokud nedodržujete předepsané množství, nemůžete se pak divit, když se věci nepovedou tak, jak si představujete. A jednou z poměrně častých chyb je nesprávný poměr mouky a droždí. Pamatujte, že na kilogram mouky nesmí být menší než 20 a větší než 50 gramů. A co se droždí týče, pozor na jeho čerstvost a kvalitu, radí web Top recepty. Staré droždí už nemá fungující kvasinky a ty pak nemohou zajistit kynutí.
Pozor na teplotu surovin
Chcete, aby se kynuté těsto povedlo podle vašich představ? Pak si dejte pozor i na to, jakou teplotu mají použité suroviny. I to je totiž velmi častá chyba, která může zapříčinit, že těsto nevykyne, a vám zbydou tak akorát oči pro pláč.
Suroviny by měly mít stejnou teplotu – ideálně pokojovou. Ve chvíli, kdy tomu tak nebude, může se těstu prodloužit doba kynutí i o několik hodin. V tom nejhorším případě pak těsto nemusí nakynout vůbec.
Kynutí potřebuje správnou teplotu
A u tématu „teploty“ ještě chvíli zůstaneme. Podle webu iReceptář hodně záleží i na teplotě, během které necháte těsto kynout. Uvědomte si, že kvasnice jsou živé a potřebují dostatečné teplo k tomu, aby celý proces kynutí vůbec mohl začít.
Nejlépe vám těsto vykyne pod utěrkou, na kterou byste určitě neměli zapomínat. Kynutí můžete podpořit tak, že těsto uložíte do chladnoucí trouby nebo postavíte třeba na topení.
Nenechte těsto oschnout
Málokoho to napadne, ale jedním z důvodů, proč těsto nekyne, je fakt, že ho necháte oschnout. Proto byste ho podle webu Pro ženy neměli nechávat „jen tak kynout“, aniž byste ho nepřikryli utěrkou nebo alespoň nezasypali moukou.